Beyne İyi Gelen Yiyecekler, Beyin Hücrelerini Onaran Besinler

Beyne İyi Gelen Yiyecekler, Beyin Hücrelerini Onaran Besinler

Beyne İyi Gelen Yiyecekler

Sağlıklı ve dengeli bir beslenme tüm vitamin, mineral ve ptotein içeren gıdalrdan düzenli almakla sağlanır. Yetersiz bir beslenme, gereken her türlü besinlerin alınmaması beyin işlevinin de zayıflamasına yol açar. Konsantrasyon olmada zorluk,zihinde karşıklık ve hafıza zayıflığı ortaya çıkar. O nedenle sağlıklı ve dengeli beslenemek gereklidir.

Beynin Gelişmesini Sağlayan Gıdalar

B vitamini (folat) yeni hücresel yapının oluşmasındave yapılarının korunmasına yardıcı olmaktadır. Gebelik dönemindeki eksiklik erken doğum ya da eksik kilo bebek doğmasına neden olur. Gebelikte günlük 400 gramlık  folat alınması gereklidir. Folat içeren gıdalar; bezelye, fasulye, şalgam, ıspanak, limon ve portakaldır.

B1 vitamini sinir ve beyin sağlığının korunmasında önemlidir. B1 eksikliği hafıza zayıflığı, depresyon sinirlilik ve unutkanlık yapar.günlük erkekeler; 1.mcg, kadınlar 1.1mcg almalıdır. Tam tahıllar, tam tahıllı pirinç şeker pekmezi ve baklagillerde B1 vitamini vardır.

B6 vitamini, beyin ve sinir arasındaki geçişi sağlayan nörotransmitterlerin oluşması için gerek duyulur. Eksikliğinde kısa süre içeren hafıza kaybı ve dikkat bozukluğu oluşur.Yetişkinler için günlük 1.3 mcg B6 gereklidir. Süt, somon, peynir, dana karaciğeri, tavuk, esmer pirinç,  hindi, mercimek, karides, fasulye, ıspanak gibi gıdalarda B6 vitamini bulunur.

Omega3 ve omega6 yağ asitleribeyin gelişiminde normal işlev için gereklidir. Somon, keten tohumu sardalye, tuna balığı, ceviz, ve keten tohumu yağı tüketilmelidir.

Yumurtada bulunan aminoasitler hafıza güçlendiren  kolin maddesi ile etkleşimde bulunarak bazı beyin işlevlerini artırarak nörolojik bozuklukları önlemek için nörotransmitter dengesinin korunmasını sağlar.

Yeşil çayın içerdiği polifenoller belleğin güçlenmesinde etkili olurlar.

A Ve C vitamini içeren yaban mersini; ilerleyen yaşlarda hafızanıon güçlenmesine destek verir. Ayrıca belleğin gelişmesine de katkıda bulunurlar. Nöron sinyalleri güçlendirerek beyni korumaya alır.

Beyinin gelişmesi aldığınız gıdalar ve onu nasıl kullandığınızla gelişme gösterir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler