Romatizma Belirtileri Nelerdir? Romatizma Tedavisi

Romatizma Belirtileri Nelerdir? Romatizma Tedavisi

Romatizma Belirtileri Nelerdir?

Romatizma, bir romatizmal hastalıklar bütünüdür. Tek olarak bir hastalık değildir. 100 den fazla romatizma ile ilgili hastalık mevcuttur. Eklem, kemik, doku, kas ve sinir köklerini etkileyen çeşitliliğe sahiptir. Romatizma belirtileri genelde eklem ve kaslarda oluşan ağrılar ile ortaya çıkmaktadır. Bu durum iltihaplı olması ya da hastalığın derecesine bağlı olarak şiddetli olmasına etki sağlayabilmektedir.

Romatizma iltihaplı ve iltihapsız romatizma olarak iki grupta oluşur. İltihaplı romatizmalar daha uzun süren ve ağrı ve şikayeti fazla olanlardır. İltihapsız romatizmalar ise; daha kısa süreli ve tedavi açısından daha kolay geçmesi sağlananlardır.

Romatizma Belirtileri;

  • Eklemlerde ortaya çıkan ağrılar
  • Kaslarda oluşan ağrılar
  • Eklemlerin kilitlenmesi
  • Eklemlerde hareket kaybı
  • Kaslarda kramp, kasılma ve tutulma
  • Eklem ve kasların hareket sınırı oluşturması
  • Eklemlerde ve kaslarda iltihaplanma olması

En çok görülen romatizma hastalıkları ise; romatoit artrit, fibromiyalji, Osteoartrit, Lupus (Sistemik Lupus Eritematoz), Ankilozan Spondilit gibi hastalıklardır. Bu hastalıkların yanında daha bir çok romatizma hastalığı da bulunmaktadır. Bunlar;

Avasküler nekroz (Osteonekroza),  Bursit ve diğer yumuşak doku hastalıkları, Karpal tünel sendromu ,Gut hastalığı, Dejeneratif eklem hastalığı, Dermatomiyozit Ehlers-Danlos sendromu, Crohn hastalığı, Felty sendromu, Fibromyositis, Enfeksiyöz artrit, İnflamatuar bağırsak hastalığı, Eozinofili miyalji sendromu, Çocuklarda görülen dermatomiyozit, İdiopatik artrit, Lyme hastalığı, Marfan sendromu, Osteogenesis, imperfekta, Osteonekroz, Osteoporoz, Paget hastalığı, Poliartirit, Polimiyozit, Psoriatik Artrit, Raynaud Reiter (Reaktif Artrit), Huzursuz bacak sendromu, Sarkoidoz Sjögren Sendromu ve  Vaskülittir.

Romatizma Tedavisi

Romatizma tedavisi; hastalığın ilerleme ve nasıl bir romatizma hastalığı ile olan bağlantısına göre tedavi edilmektedir. Romatizma hastalıklarında dinlenme, egzersiz yapma ve düzenli bir yaşama önemlidir. Vücudun aşırı yorulmaması ve  kilonun fazla olmaması da etken olmaktadır. Bazı hastalıkların ilaç tedavisi ile iyileştirilmesi sağlanmaktadır.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler