Kuru Buz Nedir, Evde Kuru Buz Nasıl Yapılır?

Kuru Buz Nedir, Evde Kuru Buz Nasıl Yapılır?

Kuru Buz Nedir, Kuru Buz Nasıl Yapılır?

Kuru buz karbondioksitin sıkıştırılmış haline denilmektedir. Yani kuru buz için karbondioksit gerekli ham maddeyi sağlar. Havanın yoğunluğundan bir buçuk kat daha fazla olan karbondioksit gazı renksiz, kokusuz ve tatsızdır. Yüksek basınç uygulanması sonucunda karbondioksit mat, katı ve beyaz bir hale dönüşür; buna kuru buz denilmektedir.

Kuru buzun yapımında kullanılan karbondioksit; bazı maddelerin arıtılmasında ya da üretilmesinde ortaya çıkmaktadır. Ancak tam olarak kuru buz yapmak için bazı aşamalardan geçirilmesi gereklidir.

395 kg/cm3 basınç uygulanarak karbondioksit sıvı bir şekle dönüştürülür ve sıkıştırılıp soğutulur. Sıvı hale dönüştürülmesinden sonra tankların içine pompalanır. Tanklar yardımıyla borularla fabrikaya aktarılır ve preslenmesi için makinelere boşaltılır. Eksi 78.3 düşük sıcaklığa getirilerek donması sağlanmaktadır. Buz presinin içine boşaltılan karbondioksit buz presine çarptırılarak katılaşması sağlanır ve kar görüntüsünü alır.

Genellikle kuru buz; endüstriyel kullanım alanlarında ve erimesi nedeniyle nakliye işlemlerinde kullanılmaktadır. Kuru buz üretimi sağlamak için son teknolojik makineler üretilmektedir. Bu sayede daha hızlı bir üretim sağlanmış olmaktadır. Sanayi sektörü ve temizlik sektöründe de kullanılan kuru buz; bu makinelerde tonlarca üretim yapılarak ihtiyacı karşılamaktadır.

İlk üretim 1923 yılında Amerika’da başlanarak hızla Avrupa ülkelerinde kullanılmak üzere üretilmektedir. Türkiye’de de kuru buz üretimi sağlanmaktadır.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler