Kleptomani Hastalığı Nedir? Nedenleri Nelerdir? Tedavisi

Kleptomani Hastalığı Nedir? Nedenleri Nelerdir? Tedavisi

Kleptomani Hastalığı Nedir?

Kleptomani bir çeşit ruhsal bozukluk nedeni ile hırsızlık yapma alışkanlığıdır. Bu hastalar her şekilde hırsızlık yapmadan duramazlar. İşine yarayan ve yaramayan her ne olursa olsun çalma meyillidirler. Bu durum hastanın çocuklukta yaşamış olduğu bir kayıp ya da aileden gelen sorunların, baskının ve yaşadığı baskı travmasının sonucu olarak ortaya çıkabilmektedir.

Çocuklukta yaşamış olduğu ailevi sorunlar neden olarak en çok etkileyendir. Bu yüzden ilerleyen yaşlarda öz benliğini ve kişilik yapısını geliştiremez ve olgun bir birey gibi davranamaz. Yaşadığı eksiklikleri hırsızlık yaparak tamalar ve  bu konuda kendisinin suçlu olmadığına inanmak ister.

Kaybettiği her hangi bir şey içinde çalma eğilimi gösterirler. Erkeklerde andropoz dönemi böyle bir davranışın alt nedeni olabilmektedir. Cinsel objeler çalan kişilerde çocuk yaşlarda yaşadığı cinsel dürtülerin yüksek olması ve sürekli bu eğilime doğru hareket etmesi de etkenler arasındadır.

Kleptomani davranışları gösteren kişi; kendini suçlamak, ceza vermek ve aşağılamak için bu tarz bir hırsızlık eylemi içerisine girdiği uzmanlarca açıklanmıştır. Kişilik bozukluğu ortaya çıkar ve düzenli bir işleyiş yok olur. Yaptığı hırsızlıklar ile kendini iyi hissetiğini düşünerek sürekli bu eylemleri tekrar eder. Her seferinde bu eylemin kötü olmadığını söyler ve bunu bilemez.

Bazı hastalıklarda kleptomaninin nedenleri arasında bulunabilmektedir. Beyinde tümör olması, demans, epilepsi ve bazı beyin hastalıklarıdır. Duygudurum bozuklukları, obsesif bozukluklar, obsesif kompulsif bozukluklarla ilgili bağlantılı olabilecek bir hastalık olduğu açıklanmıştır. Ayrıca kleptomani ile beraber yeme bozuklukları, dissosiyatif bozukluklar ve duygudurum bozuklukları da ortaya çıkmaktadır.

Kleptomani Hastalığı Tedavisi:

Kişinin çocuklukta yaşadığı sorunlara inmesi için hipnoz yapılabilir, altta yatan nedenler araştırılarak bir terapi ve ilaç tedavisi ile sağlıklı bir duruma dönmesi için tedavisi tamamlanır.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler