Kağıt Nasıl Yapılır?

Kağıt Nasıl Yapılır?

Kağıt Nasıl Yapılır?

Kağıt; hayatın içerisinde hemen her alanda kullanılan ve ihtiyacı bitmeyecek bir araçtır. Neredeyse her şey kağıttan oluşur. O nedenle kağıt oldukça elzemdir. Kağıt yapmak için ne gerekir? Ya da Kağıt nasıl yapılır? sorularına verilecek en doğru cevap kağıdın ağaçtan yapılmasıdır.

Kağıdın ana maddesi ağaçtır; ağacın kesilmesi ile kağıdın ilk aşaması başlar. Sonra da ağaçlar tek tek kütük olarak çıkarılır. Bu kütüklerin kabukları iç kısıma zarar vermeyecek şekilde soyulmaya başlanır. Daha sonra soyulan ağaç kütüklerini hamur haline getirme işlemi uygulanır.

Bunun için suyun içerisinde gevşeyip çözülmesi ve lif haline gelmesi için bekletilir. Sonra soyulmuş kütükler küçük parçalara bölünerek bir öğütücü içerisinde; kimyasal bazı maddeler ile karışımı sağlanır. Bu işlem ile ağacın içindeki ‘ligni’ adındaki maddenin çözülmesi sağlanmış olur.

Hamur halindeki ağaç beyazlatma işlemine tabi tutulur. Bir yandan da karıştırma işlemi başlatılır ve karıştırıcının içerisine konur. Burada kağıdın kalite düzeyini artırmaya yarayacak bazı maddeler ilave edilir. Bu maddeler beyaz dolgu maddesi olan Çin kireci ve suya dayanıklılığını sağlayan renk pigmentleridir. Karıştırıcı içerisinde lifler tamamen pürüzsüz bir hal alırlar.

Sonrasında yürüyen bir haznenin içerisine dökülür, bu işlem ile hamurun içindeki su ayrıştırılır. Bu işlemden sonra suyundan ayrışan hamur bir silindir aracılığıyla sıkıştırılır. Ek bir silindir ile de hamurun sıkıştırılması sürdürülür ve hamur sudan tamamen saflaşarak düz bir hale gelir. Son olarak da; hamur, sıcak bir halde olan silindirlerin aralarından geçirilmek suretiyle kurutulur.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler