E Vitamini İçeren Yiyecekler Besinler Ve Gıdalar Nelerdir?

E Vitamini İçeren Yiyecekler Besinler Ve Gıdalar Nelerdir?

E Vitamini İçeren Yiyecekler 

E vitamini yağda çözülebilen vitaminlerdendir. Özellikle; kalp, göz, hafıza, damar tıkanıklığı, şeker ve yüksek tansiyon hastalıklarından korunmada yardımcı olur. İçerdiği antioksidan sayesinde hastalık yaratan serbest radikallere korur ve mücadele eder. Bağışıklık sistemini geliştirmesine yardımcı olur ve enfeksiyonlardan korur.

E Vitamini İçeren Besinler:

E vitamini içeren gıdaların bazıları örnek olması açısından listelenmiştir. Bu gıdaların başka içerdiği değerlerin olması nedeniyle hastalıkları olanlar ya da ilaç kullananlar için hekim önerisi gerekmektedir.

  • Badem; 100 gramında günlük E vitamini 1.5 katına kadar karşılar. 575 kalori vardır.
  • Çam fıstığı; 100 gramında günlük E vitaminin yarısını karşılamaktadır. 673 kalori içerir.
  • Yer fıstığı; 100 gramında günlük E vitamini %35 ‘lik kısmını karşılar. 599 kalori içerir.
  • Toz acı biber; 1 çay kaşığı günlük %3’lük kısmını karşılar. Sodyum açısından zengindir.
  • Ay çekirdeği; 100 gramında gümlük E vitaminin %189’luk kısmını karşılar.592 kalori içerir.
  • Diğer gıdalar:Kuru kayısı, Kurutulmuş fesleğen, Ispanak, Kulkas kökü, Yeşil zeytin, Fındık, Keten tohumu yağı, Buğday tohumu yağı, Mısır yağı, Kanola yağı, Soya fasulyesi,yağı, Brokoli, Fıstık ,Kivi, Domates, Mango, Kuşkonmazdır.

Doğal yoldan alınan E vitamini fazla alındığında sorun oluşturmaz ancak ilaç ya da kapsül olarak fazla alınması sorun yaratabilir. Kanın pıhtılaşma sürecinin dengesini bozar. Aşırı E vitamini alımında;  Mide krampları, ishal,halsizlik, uykusuzluk, baş ağrısı, görmede bozukluk, kanamayı artırır ve mide bulantısına neden olabilir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler