Diyabetik Ayak Nedir? Diyabetik Ayak Belirtileri Nelerdir?

Diyabetik Ayak Nedir? Diyabetik Ayak Belirtileri Nelerdir?

Diyabetik Ayak Nedir?

Diyabetik ayak hastalığı diyabet hastalarının ayaklarında oluşmaya başlayan, renk değişikliği ve ülsere benzer yaralardır. Diyabetik ayak rahatsızlığı çok çabuk ilerleyen bir rahatsızlık olduğundan dolayı; ilerlediğinde organ kaybına kadar gidebilmektedir. Çoğu zaman iyileşme göstermeyen ülserler kangren oluşumuna neden olmaktadır ve dönüşü olmamaktadır.

Diyabetik Ayak Nedenleri?

Diyabet hastalarının %70’inde görülen bu rahatsızlık; diyabet rahatsızlığı 15 yılı geçmiş ve kan şekeri kontrolü iyi olmayan kişilerde büyük risk taşımaktadır.

Diyabetik ayak rahatsızlığına yol açan belli nedenler; diyabetin kontrolsüz olması, dengesiz olarak diyet yapılması, damarlarda tıkanıklık ve darlığın oluşması, sinirlerde hasar ve ayak temizliğinin iyi yapılmaması başlıca olanlarıdır.

Diyabetik Ayak Belirtileri Nelerdir?

Temel olarak damar tıkanıklığı ve darlığı nedeniyle oluşan baldır kaslarına yeterli kanın gönderilememesinden dolayı yürürken bacaklarda ağrı oluşmasıdır. Kişilerde bu durum ilerlemeye başladıkça yürürken oluşan ağrı sonunda kendini daha şiddetli göstererek, dinlenmeye yol açmasıdır.

Ağrıların sonrasında bacaklarda soğukluk oluşması, renk değişikliği, üşüme hissi, tüylerin dökülmeye başlaması ve ilerleyen zamanlarda oluşan yaraların iyileşmemesi meydana gelmektedir.

Bacaklarda ilk ağrı olmaya başladığı takdirde mutlaka doktora gözükerek, damarların kontrol edilmesi gerekmektedir.

Diyabetik Ayak Tedavisi

Damar tedavilerinin yanı sıra, kan şekerinin düzelmesinin sağlanması gerekmektedir. Sonrasında uygulanan düzensiz diyetin belirli uygunluğa getirilmesi sağlanmalıdır. Ayakta oluşan yaralara yönelik olarak antibiyotik tedavisine başlanması ve pansuman yapılmasıdır. Ayakta oluşan kangren yaralarına yönelik ise; hiperbarik oksijen tedavisi uygulanarak desteklenmektedir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler