Cilt Kanseri Belirtileri ve Cilt Kanseri Nasıl Oluşur?

Cilt Kanseri Belirtileri ve Cilt Kanseri Nasıl Oluşur?

Cilt Kanseri Belirtileri Nasıl Oluşur?

Cilt kanserinin belirtileri cilt üzerinde görülebildiği için diğer kanser hastalıklarına göre daha çabuk erken teşhis konulabilmektedir. Cilt üzerinde yeni oluşan cilt benlerinin düzenli olarak kontrolü ve yeni çıkan lekelerin tanımı açısından bir hekime görünmek şarttır.

Cilt kanseri cildin üzerinde oluşan ve 4 haftalık bir süreçte iyileşmeyen ya da geçmeyen yaraların ve lekelerin oluşmasıyla ortaya çıkar. Bu yaralar ve lekelerde pullanma, kaşınma acıma ve kabuk bağlama görülüyorsa önemli belirtilerin devamı olarak ortaya çıkmaktadır. Bazı cilt ülserleri de oluşabilmektedir.

Cilt kanseri üç şekilde Melonom, Bazal hücreli ve Skuamöz hücreli olarak ortaya çıkmaktadır.

Melanom: En tehlikeli olan bir cilt kanseridir. Çok sık görülmez ama olduğunda ölümle sonuçlanmaktadır.

Bazal Hücreli: Cildin üst tabakasında görülür, nadir ilerler, bazal hücrelerin değişmesi sonucu oluşur ve cildin tamamına dağılmaz ve hayatı tehlikeye sokmaz.

Skuamöz hücreli: En sık görülen cilt kanseridir. İç organlara ve lenf bezlerine yayıldığı için erken tedavi başlatılmalıdır. Hayatı tehdit eden bir türdür.

Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Üç cilt kanseri de farklı belirtilerle ortaya çıkmaktadır.

Melanom:

Var olan bir lekenin şeklinin ve renginin değişmesiyle belirti göstermektedir. Özellikle gün ışıkları oluşmasına etkendir. Lekeler bazen gün ışığı görmeyen kısımlarda da oluşabilir. Nodular melanom adlı bir türü de oluşan lekelerin kabarması ve kubbe şeklini almasıyla kendisini belli etmektedir. Pembe, kırmızı ve az olarak kahve renginde olabilmektedir. Açık ten ve açık göz rengi olanlarda sıkça rastlanmaktadır.

Bazal Hücreli:

Açık kırmızı, pullu ve kuru kabartılar oluşur. Kabartıların ülsere dönüşmesi ihtimali vardır ve iyileşme azdır. Güneşte daha hızlı oluşurlar ve büyürler.

Skuamöz Hücreli:

Genelde kırmızı, kolay kanayan ve sertleşmiş şekilde ortaya çıkarlar. Lekeler ülserleşir ve kanama yapabilir. 50 yaş üstünde sık görülmektedir.

Benlerin Kanserleşmesi:

Melanom kanseri bazen benlerin değişikliğe uğraması ile de ortaya çıkar. Benlerde kıllanma, kızarıklık, kaşıntı, renk değişmesi ve kanama olması halinde tehlikeli demektir. Bir hekime kontrol ettirmek şarttır. Benlerde değişim olması halinde alınarak  patalojik tetkikler yapılmaktadır.

Ancak her durumda dikkatli olmak ve endişe yaratabilecek bir belirti ile gecikmeden hekime danışmak yerinde bir karar olacaktır. Her ben ya da leke kanser değildir bazen güneş veya yaş etkisiyle iyi huylu olarak da çıkabilirler.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler