Cilde İyi Gelen Bitkiler, Hangi Bitkiler Cildi Güzelleştirir?

Cilde İyi Gelen Bitkiler, Hangi Bitkiler Cildi Güzelleştirir?

Cilde İyi Gelen Bitkiler

Bir çok cilt ürünlerinde kullanılan bitkiler; cildin sağlığı ve beslenmesi için oldukça önemli bir yer tutmaktadırlar. Cilt ürünleri içerisinde özü kullanılan bitkiler ürünün içeriğini daha da zenginleştirmektedir. Cilt için önemli olan bu kozmetikleri kullanmak için mutlaka cildinize uygun olup olmadığına dair bir cilt uzmanından yardım almalısınız.

Cilde Fayda Sağlayan Bitkiler

Papatya; bir çok yönden fayda sağlayan bir bitkidir. Papatya özü cildin yaşlanma etkilerini geciktirir. Ciltte oluşan egzama, kaşıntı, döküntü, hassasiyet ve alerji gibi bir çok sorun için etkili bir antiseptik özellik taşır. Fenolik bileşenler sayesinde hücrelerin yenilenmesinde aktif rol oynar. İçeriğinde bulunan azulen maddesi sayesinde yüzde oluşan şişliklerin ve cildin temizliğinde etkili bir fayda sağlar.

Ginseng: Antioksidan etkisi sayesinde ciltte oluşan sorunların giderilmesinde etkili bir fayda oluşmasını sağlamaktadır. Bir çok cilt temizleme ürününde ginseng özü kullanılmaktadır. Ginseng içeren ürünlerin 30 yaşın altındaki kişilerde kullanılmaması gerekir.

Ekinezya: Özellikle sivilce ve akne tedavisinde etkili bir fayda sağlayan ekinezya bitkisi; farklı alanlarda da yararlıdır.

Lavanta: Aromaterapide kullanılan oldukça popüler bir bitki olan lavanta; özellikle yağ olarak banyoda, cilt temizleme ürünlerinde, sabunlarda ve kremlerde kullanılmaktadır. Lavanta; cildi yumuşatması ve iltihap giderici etkisiyle sivilceler için de etkilidir. Antiseptik özellik taşıması ile; cilt tahrişleri, yaraları ve cilt yanıklarında oldukça etkili fayda sağlamaktadır.

Biberiye: Özellikle cildi sıkılaştırıcı özelliğe sahip olan biberiye; yaşlanmayı geciktirir, kan dolaşımını hızlandırır ve şişliklerin azalmasını sağlar. Antibiyotik ve dezenfekte edici özelliği ile; deride iltihaplanma, akne ve egzama gibi cilt hastalıklarında etkili fayda sağlar.

Gül: Cildin bağ dokularında fayda sağlar ve cildin canlanmasında etkilidir. Cildin temizlenmesi için gül suyu ve ayrıca kuşburnu çayından da faydalanabilirsiniz.

Ada Çayı: Sivilce ve gözeneklerin açılmasında kullanılabilir. Temizleyici özelliği bulunmaktadır.

Sarı Kantaron: Cilt yaralarında, sivilceler de etkili bir iyileştirici özelliğe sahiptir. Cilt bakımında kullanılabilir ancak kullanımından sonra güneşe çıkmak lekelenme yapabilir o açıdan dikkatli olmak gerekir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler