Buhar Banyosu Nasıl Yapılır? Buhar Banyosunun Faydaları

Buhar Banyosu Nasıl Yapılır? Buhar Banyosunun Faydaları

Buhar Banyosu Nasıl Yapılır?

Buhar banyosu, cildin yumuşaması ve gözeneklerin açılması açısından oldukça önemli bir uygulamadır. Tüm cildin yenilenmesi ve sağlıklı olarak nefes almasını sağlar. Ayrıca toksinlerin atılmasına da faydalı olmaktadır. Bu sayede cilt yumuşar ve canlılığını kazanır. Cildin peeling, maske ve nemlendirilmesi öncesinde buhar banyosu uygulanması tam olarak hazır olmasına etki edecektir.

Buhar Banyosu Yapılışı

Buhar banyosu için kaynamış su dolu kap ve bir havlu gerekir. Başınızın tamamını kapatarak sıcak su dolu kaba eğilerek yüzün bekletilmesi gereklidir. İstenirse içerisine kekik, okaliptüs ve rezene ekleyebilirsiniz. Ya da bitkisel yağlar tercih edebilirsiniz (Yağlı ciltlere-ardıç yağı, bergamot yağı, normal ve karma ciltler-mimoza yağı, sardunya yağı, kuru ciltlere-menekşe yağı). Gözlerinizi kapattıktan sonra hava almayacak şekilde havluyla beklemeniz gerekir. 10 dakika sonra buhar banyosunu bitirebilirsiniz. Artık gözenekler açılmıştır. İstediğiniz peeling ya da maskenizi uygulayabilirsiniz.

Buhar Banyosunun Faydaları

  • Kurumuş, sertleşmiş olan ölü tabakanın yumuşamasını sağlayarak temizlenmesine fayda sağlar.
  • Kullanılan bitkiler ya da yağlarla cildi besler ve daha fazla yumuşatır.
  • Kan dolaşımının hızlanmasına ve bu sayede dirilik ve gençlik etkisi almasını sağlar.
  • Kir, toz, yağ, toksin, sivilce ve aknelerden tıkanan gözenekleri açar ve bu kötü etkilerden temizlenmesine fayda sağlar.
Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler