Bronşit Belirtileri ve Bronşit Ne Şekilde Ortaya Çıkar?

Bronşit Belirtileri ve Bronşit Ne Şekilde Ortaya Çıkar?

Bronşit Belirtileri Ne Şekilde Ortaya Çıkar?

Bronşit; akciğerlere doğru hava girişi ve akciğerlerden hava çıkışı görevini yapan bronş tüplerinin zarında ortaya çıkan iltihaplanma sonucu oluşan bir hastalıktır. Akut ve kronik olmak üzere iki türlüdür. Akut bronşit; kış mevsiminde enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkan ve iyileşebilen bronşittir. Kronik bronşit ise; sigara içenlerde oluşan daha ciddi olan ve süreklilik taşıyan KOAH hastalığı ile kronik obstrüktif akciğer hastalığı arasında bulunan bronşit hastalığıdır. Belirtileri aynı şeklide oluşur; balgam ve öksürük ile ortaya çıkmaktadır.

Bronşit Belirtileri Nelerdir?

Sürekli Kuru Öksürük Hali: Kuru olarak baş gösteren öksürük belirtisi balgamla beraber seyreder. Yoğun balgam olması durumu bir enfeksiyonun oluşması halidir. Aşırı olursa zatürreye çevirme olasılığı göz önünde tutulmalı ve hekime mutlaka gidilmelidir. Öksürük şiddeti yoğun olur ve sıklıkla gözlenir. Bu da kişinin göğüs kaslarında ağrıya neden olmaktadır. Akut bronşitte kuru öksürük hali tedavi bitiminde bile devam etme sıklığı oluşturur.

Balgam Rengi: Bronşit hastalığında balgam şeffaf bir renge sahiptir. Yeşil, gri ve sarımsı da görülebilmektedir. Genelde bu renkler kronik bronşitte görülür.

Nefes Alırken Hırıltı Hali: Akciğerlerdeki  hava akımının iltihaplanma nedeniyle, daralması sonucunda nefes alma sorunu yaşanır ve hırıltılı nefes çıkar. Bu nefes darlığına da etken olmaktadır.

Halsizlik: Nefes almalarda yaşanan güçlük, aşırı öksürük hali buna neden olmaktadır.

Ateş Hali: Öksürüğün fazla olması ve iltihaplı bronşlar nedeni ile ateş çıkabilir. Ürperme yaşanabilir.

Göğüste Ağrı: Sürekli kuru öksürük olması ve bronşların fazla dolu olması göğüste daralma ve ağrı oluşturabilmektedir.

Akut ve kronik bronşitte aynı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Ancak kronik bronşitte daha uzun süreli bir yenilenme söz konusu olur, uzun aylar sürebilir ve daha çok kış mevsiminde öksürük aşırı artış gösterir. Sabahları öksürük nöbetleri halinde olmaktadır.

Hafi ateş olması ve 5 gün sürmesi, öksürüğün 3 hafta gibi bir süre sürmesi, aşırı balgam hali, balgamın yeşil ve pas rengi olması, kan görülmesi, nefes almakta zorluk ve hırıltılı nefes alma gibi belirtilerin olması durumunda acilen bir hekime görünmekte fayda vardır.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler