Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokolinin Faydaları

Brokoli; çok fazla tüketilmese ve çok fazla popüler olmasa bile besin değeri açısından oldukça zengin bir sebzedir. Hem yüksek değerde vitamin ve minerallere sahip, hem de kalori açısından düşük olan brokoli, diyet yapanlar içinde tercih edilebilecek bir sebze. Kanseri önlemede, kronik  iltihaplanmada ve serbest radikallerle savaşmada oldukça etkili. En çok tüketim şekli salata olarak yenmesi. Sofranızdan eksik etmeyeceğiniz bir besin.

Brokoli besin değerleri açısından zengin olması nedeniyle bolca tüketilmelidir. 100 gramında:  içerdiği vitaminler; A, C, E, K, B2, B3 ve  B6’dır. Mineralleri ise; folat, kalsiyum, çinko, bakır, magnezyum, sodyum, fosfor, demir, manganez ve selenyum’dur.

Brokolinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kanserden koruması açısından ün yapmıştır. İçerdiği fitokimyasal bileşenler özellikle toksin atmaya yarıyor. Östrojeni dengede tutarak göğüs kanseri riskini de azaltıyor.

Brokoli içerdiği besin lifiyle sindirim sisteminin çalışmasında çok fazla etki sağlar. Günlük besin lifi gereksiniminin %10 unu sağlamaktadır. Düzenli tüketimi sağlanırsa kabızlık sorununu gidermede yardımcı olacaktır. Mide zarının güçlenmesine yardımcı olarak ülser gibi hastalıkları önlemede yardımcıdır.

Kolestrolün düşmesine yardımcı olan brokoli, bu sayede kalbin ve damarların korunmasını sağlamaktadır. Ayrıca B kompleksi vitaminleri açısından zenginliği damarların korunması açısından önem taşır. Felç kalp krizi ve damar tıkanıklığına etkili olan homosistein bileşenini dengede tutmaya yardımcı olmaktadır.

Brokoli sindirim sisteminin çalışmasında etkili olarak toksinlerin atımında önemli bir fayda sağlar. İçerdiği besin lifi bağırsaklardaki artıkları ve diğer bileşenleri ile de karaciğer enzimlerini dengede tutarak detoks uygular.

Ntioksidan özelliği sayesinde serbest radikalleri etkisizleştirip ciltte yaşlanmayı yavaşlatır ve kanser gibi hastalıklardan korunmaya yardımcı olur.

A ve K vitaminlerine sahip brokoli bu vitaminlerin yardımıyla vücutta D vitamini depolar. D vitamini de vücuda gerekli olan vitaminlerin başında gelir.

Diyet yapmak isteyenler için ideal bir kilo vermeye yardımcıdır. Lif içeriği ile de uzun süre tok kalmayı sağlar.

Brokoli,  gaz yapıcı özelliğe sahiptir. Bu nedenle fazla tüketilmesi bu açıdan sorun yaratabilir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler