Boyun Fıtığı Nasıl Geçer?

Boyun Fıtığı Nasıl Geçer?

Boyun Fıtığı Nasıl Geçer?

Boyun fıtığı herkesin bildiği gibi ağrılar arasında yüksek sıralardadır. Kişilerde bulunan boyun fıtığı rahatsızlığı; ilk olarak boyun ve sırt ağrılarının başlamasıyla meydana gelmektedir. Sonrasında ise bu ağrılar ilerleyerek; omuzlarda, kollarda, parmaklarda uyuşma olarak görülmektedir.

Eğer boyun fıtığı tespit edilmeyip, tedavisine başlanmazsa; en son safhalarda kişiler de güç kaybı, ağrının bacaklara inmesi ve idrar tutamama olarak devam edebilir. Teşhis konması ise; MR çekimi ve muayene sonucunda oluşturulmaktadır.

Boyun fıtığında eğer başlangıç belirtileri mevcut ise; öncelikle cerrahi müdahaleye gerek yoktur. İlk olarak ilaç ve fizik tedavi yeterli olmaktadır. İlk tedavi yönteminde ağrıları dindirmek için kas gevşetici, ödem attırıcı ilaçlar kullanılmaktadır. Bunun yanında kişinin istirahat etmesi tedaviyi desteklemektedir. Ağrıların hafiflediği zamanlarda ise; fizik tedaviye başlanmaktadır. Uygulanan bu tedaviler başlangıç safhasında boyun fıtığının tedavisi  için yeterli olmaktadır.

Eğer tüm bu uygulanan tedavilerin sonrasında, kişi de güç kaybı, sinir sisteminde baskı, bacaklarda ağrı ve idrar tutamama durumları devam etmekte ve omurga da tümör, enfeksiyon gibi durumlar mevcutsa mutlaka cerrahi tedavi yapılması gerekmektedir. Önemli bir rahatsızlık olduğundan dolayı hayatımızı çok olumsuz yönlerden etkileyebilmektedir.

Evdeyken de başlangıç ağrılarının hafifletme tedavisi için; boyuna ve omuzlara kas gevşetici kremler ile masaj uygulanabilmektedir. Masaj tedavisi yanı sıra kişi doğru boyun egzersizleri de yapmalıdır. Aynı zaman dinlenme sağlanmalı ve mümkün olduğunca boyna baskı yapabilecek hareketlerden kaçınılmalıdır. Dikkat ve özen ile boyun fıtığının ağrılarında bir gerileme ve azalma yaşanacaktır.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler