Boyun Eğriliği Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun Eğriliği Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun Eğriliği Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun eğriliği; daha öncelerde bir hastalık olarak pek kabul edilmemiş ve önemsenmemiştir. Ancak; boyunda ve omurgalarda kalıcı tahribatlar bırakan ve çocuklarda sıkça görülmeye başlayan boyun eğriliğinin bir hastalık olması resmen kabul edilmiştir. Boyun eğriliği (tortikolis )100 doğumdan birinde gözükmeye başlanması artık ciddi tedbirle almayı gerekli kılmıştır. Şayet tedavi edilmediği takdirde daha sonralarda ciddi bir eğriliğin oluşmasına etken olmaktadır. Bu durumda oluşan araz bir omuzun kalkarak boynun içeri gömülmesi ve diğer omuzun da eğilmesi oluşmaktadır.

Boyun Eğriliği Neden Oluşur?

Boyun eğriliği fetusun ana karnında yanlış duruş pozisyonundaki duruşu sonucunda boyun kaslarından birinin zedelenmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde oluşan araz sonucunda doğan bebekte boynu sağa sola çevirme sorunu yaşamaktadır çünkü oluşan hasar sonucunda kaslardan biri gelişmemiş ve kısa kalmıştır. Doğumda bu hasarın çıkmasının dışında ayrıca; boyun omurlarında oluşabilen normalin dışında hasarlar ve enfeksiyon nedeni ile de ortaya çıkabilmektedir.

Boyun eğriliği kesinlikle tedavi edilmesi gereken önemli bir duruş bozukluğudur. Edilmediği takdirde ilerleyen zamanlarda yüz kemiklerinin ve kafa kemiklerin de etkilenerek asimetrik bir durum oluşmasına neden olmaktadır. Bu durum sonucunda hem görüntü açısından kişiyi etkilemekte hem de hareket alanını kısıtlayarak ağrılara ve zor hareket etmeye neden oluşturmaktadır. Boynun yönüne doğru bir görüş açısı oluşmakta farklı tarafa bakılmak istendiğinde boynu o alana çevirememe gibi bir sorun yaşatmaktadır. Yüzde yaşanabilecek asimetrik bozukluklar görme bozukluğuna kadar araz oluşmasına da etken olmaktadır.

Görünüm açısından hemen kendini belli eden bir rahatsız olması nedeniyle erken tanı sayesinde iyileşme sağlanması kolaylaşmaktadır.

Boyun Eğriliği Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Boyun eğriliği (tortikolis ) tedavisi öyle hemen elle düzeltilecek bir hastalık değildir. Ortopedi, kulak burun boğaz, travmatoloji ve beyin cerrahi uzmanları tarafından uygulanan bir tedavi yöntemi mevcuttur. 1 ile 1,5 yaşları arasında hekim tarafından uygulanan bir egzersiz yöntemiyle bu durumun düzeltilmesi %100 gibi iyileşme sağlamaktadır. Hekimin önerdiği egzersizler ebeveynler tarafından düzenli bir şekilde uygulanmalıdır. Egzersizler kısa ve net olmaktadır. Hastanın bakamadığı yöne bir cisim uzatarak bakması sağlanmalı, bu sayede omurların gelişmesi desteklenmektedir. Egzersizler az bir ihtimalle de olsa sonuç vermediğinde ameliyat zorunlu hale gelmektedir. Hasarlı olan omurun içindeki kas dokusu çıkarılarak plastik bir doku yerleştirilmektedir. Ancak bu ameliyat erken yaşlarda olumlu sonuçlar vermektedir. O açıdan ihmal edilmeden tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler