Böbreklere İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Böbreklere İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Böbreklere İyi Gelen Yiyecekler

Vücutta besinler yoluyla biriken atıkların atılmasını sağlayan organdır. Asit ve baz dengesini sağlar, hormon salgılar ve kan basıncını dengeler. Sodyum ve potasyum fazlalığı böbreklerin işlevini bozar. Böbrek hastalığı belirtileri; iştah kaybı, kusma,mide bulantısı, kolay bere olması ve kanamanın uzun sürmesi, ödem oluşumu, kilo değişimi,idrarın azalmasıdır. Böbrek hastalığı tedavisi olmayan uzun süren bir evreye sahiptir. İlerlemesi böbrek nakli ve diyalize bağlı yaşamaya neden olur.

Önerilen gıdalar sadece böbreklerin işlvinin düzenli olması açısından verilmiştir. Hastalığının evresi ve gerçek tavsiyeler ancak bir hekim tarafından uygulanmalıdır.

Böbrek Hastalarının Tüketeceği Gıdalar

Enerji vermesi ve düşük potasyum içermesi açısından, pirincin tüketilmesi önerilmektedir. Fazla potasyum böbreklerden atılır. Aşırı tüketimi bçbrekeleri yorar.

Vücuttan üre atılımını sağlayan gıdalar böbrekleri yorar. Protein alımı meyve ve sebzelerle dengelenerek üre miktarının azaltılmasını sağlar.

Soya proteini alternatif olarak alınabilir , normal proteinler böbreklerin çalışmasında yorucu bir süreç oluşturur bu nedenle fosfor içeren gıdalardan korumak için beslenme farklılığı yaratılır ve bu sayede böbrekler korunmuş olur.

Aşırı sodyum alımı böbreklerin su kaybetmesine neden olur ve birikime yol açar. Kan basıncını da olumsuz etkiler. Sodyum tüketimi kontrol edilirse böbrekler fazla yorulmaz. Aşırı sodyum içeren gıdalardan uzak durmak gerekir.

Böbrek hastalığı çok dikkatli beslenme ve uygun bir diyet isteyen bir hastalıktır. Her açıdan ürenin artması ve bu durumun böbrekleri etkilemesi açısından gerekli gıdaların, alınması ya da alınmamasını içeren  sağlıklı gıda  listesi ve önerileri sadece bir hekim tarafından kontrol altına alınarak önerilmesi gereklidir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler