Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir? Böbrek Ağrılarına Neden Hastalıklar

Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir? Böbrek Ağrılarına Neden Hastalıklar

Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Böbrekler vücudumuzun hayati önem taşıyan en önemli organlarından birisidir. Çünkü böbrekler vücutta biriken kötü toksinleri dışarı atmada yardımcı olan organlardandır. Ürik asit, üre, kreatinin gibi zararlı olan maddelerin süzülmesini sağlayarak idrar yolu ile dışarı atılmasında etken olmaktadır. Eritropotein hormonu salgılayan böbrekler bu hormon sayesinde kemik iliklerini uyarmakta ve kan yapılmasında rol almaktadır.

Vücuda gerekli olan suyun, glikozun, proteinlerin ve bazı minerallerin dengede olmasını sağlamaya da yardımcı olmaktadır. Kandaki kalsiyum ve fosfor düzeyinin dengelenmesi için  D vitaminin kullanılmasına yardımcı olur. Renin hormonunun salgılaması nedeni ile de; tansiyonun dengeli olmasını etkiler.

Bazı basit rahatsızlıkları görmezden gelmek ya da nasılsa geçer diye önemsememek tüm organların birbirine bağlı bir şekilde dengeleme sistemi olması açısından bu konuda duyarlı olmak gerekir. Böbrek ağrıları da bu basit hastalıklarının bazen hiçe sayılması nedeniyle ortaya çıkmış olabilmektedir.

Böbrek ağrısı, böbreklerin bir enfeksiyon kapması sonucu ya da başka bir hastalığın altta yatan nedenlerinden olma ihtimali vardır. Bazen her ağrı böbreklerle ilgili olmayabilir ancak ağrıya eşlik eden halsizlik, ateş ve idrar yollarında bir sıkıntı oluşması ile belirlenebilmektedir. Ağrı hareket edildikçe azalma ya da fazlalaşma eğilimi gösterebilir.

Böbrek Ağrılarına Neden Olabilen Önemli Hastalıklar:

İdrar yolları enfeksiyonu:

İdrar yollarında oluşan bir enfeksiyon sonucunda oluşan bir rahatsızlık önemsenmeli ve tedavi ettirilmelidir. Bu rahatsızlık ilerlemesi halinde böbreklerde bazı tahribata yol açacak hastalıkları tetikleyebilir.

Piyeolonefrit:

Böbrek enfeksiyonu şeklinde ortaya çıkan piyeolonefrit; idrar yolları ve mesanede ortaya çıkarak böbreklere yürüyebilen bir idrar yolu enfeksiyonudur. Bu enfeksiyon antibiyotik ilaçlarla tedavi edilmeli; edilmediği takdirde böbreklerde önemli hasarlara neden olmaktadır.

Böbrek Taşları:

Böbrek taşları böbrek ağrılarına neden olur bilgisi yanlıştır. Böbreklerde duran taş ağrı oluşturmaz ancak hareket etmeye başladığında sancılar artar ve ağrı çoğalır. Özellikle idrar kesesine yaklaşması halinde daha da  şiddetlenir. Sürekli ağrı yaratmayan böbrek taşları hareketlenince kişiyi ağrıdan nefessiz bırakır.

Arteriyoskleroz (Damar Sertleşmesi):

Damar tıkanıklığı hastalıkları damarların böbreklere yeterince kan taşımasını sağlayamadığı için belli zaman sonra böbrek hastalıkları oluşmasına etken olabilir. Böbreklere kan akışı olmadığında ise ağrılar oluşur ve böbrek damarları tıkanarak yüksek tansiyon hastalığı ortaya çıkar.

Polikistik Böbrek Hastalığı:

Polikistik böbrek hastalığı böbrekler üzerinde kist oluşması ile ortaya çıkar. Bu kistlerde kanser riski olmaz içi suya benzer sıvı içeren keseciklerdir. Bu hastalık ilerleyen dönemlerde yüksek tansiyona ya da böbrek yetmezliğine yol açabilmektedir. Bu hastalıkta ağrılar süreklidir ve künt bir ağrı şeklindedir.

At Nalı Şeklinde Böbrek Olması:

Bazı kişiler iki ayrı böbreğe sahip olmak yerine birbirine bitişik at nalı şeklinde bitişik böbrek taşırlar.Çoğu zaman sorun yaratma da bazı kişilerde ağrıya ve tıkanıklığa maruz kalabilir.

Diğer Bazı Böbrek Ağrısı Nedenleri:

Hidronefroz (Böbrek büyümesi) böbrekte kanama olması, ve böbrek Kanseri.

Her türlü ağrı ve şikayetler için mutlak bir uzman hekim tarafından muayene edilmesi ve ona göre hareket edilmesi gereklidir. Verilmiş olan bilgiler ve hastalıklar sadece bilgilenmeniz için yol açmaktır. Asla bu bilgiler doğrultusunda hareket etmemeli ve uzmanların tavsiyeleri ile yönlendirilmelidir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler