Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

Çikolata genelde kalori verdiği ve kilo yaptığı için ve ayrıca içerdiği rafine şeker nedeniyle hep yenmesi sakıncalı olarak bilinir. Ancak diğer çikolatalara nazaran bitter çikolatanın günlük olarak düzenli az miktarda tüketilmesi sağlık için faydalı olabilmektedir.

Çikolata; daha çok tropikal iklimlerde yetişen kakaodan yapılan bir tatlı gıdadır. Kakao üç çeşittir. Trinitario, forestero ve criollo olarak adlandırılır. En çok yetiştirilen türü foresterodur. Kakao çekirdek olup bunlar ezilmek suretiyle bir hafta boyunca fermante olması için bekletilir. Fermantasyon yapılan çekirdekler sonrasında güneşte kurularak sonrasında 350° C üzerinde kavrulmaya alınır. Büyük davullar şeklinde dönen kaplar içerisinde kavrulma işlemi sağlanmaktadır. Kakaoların dış kabukları çıkartılarak; içinde bulunan çekilmeyen kahve ısıtılarak kakao yağının içerisinde eritilir. Bu işleminden bitmesinden sonra kalan kısma çikolata likörü adı verilir.

Bitter çikolatanın yapılışı ise; kakao yağı, kakao likörü ve şekerin birleşmesiyle elde edilir. Bu sade olarak yapılır eğer sütlü çikolata yapılacaksa süt ilave edilerek gerçekleştirilir. Sağlığa faydası olan da bitter çikolatadır.

Bitter Çikolatanın Faydaları

Kolesterolün Ve Kan Basıncının Düşmesini Sağlar: Düzenli olarak günde 10 gram bitter çikolata tüketmek, kan basıncının ve kötü kolesterolün düzenlenmesinde etkili bir rol oynar. Vücutta bulunan nitrik asit üretimini artırarak kan basıncının azalmasını ve kanın damarlardan daha hızlı olarak akmasını ve damarların genişleyerek rahatlamasını sağlar. Şeker oranın yüksek olması ve doymuş yağ oranının yüksekliği fazla tüketilmemesi ve günlük belli miktar alınması gerekliliğini belirtir. Bitter çikolata arterlerde plak oluşumunu engelleyerek; kalp krizinin ve felcin önlenmesine etken olur.

Kan Şekerini Düzenler: Bitter çikolatada bulunan antioksidanlar sayesinde insülin direnci artar duyarlılığı ortaya çıkar. Diyabet hastalığı yaşayanlar için de; kan şekeri seviyesini ayarlar. Kan şekerinin yavaş salınmasında etken olur.  Bitter çikolata glisemik endeksinin düşük olması sağlık açısından önemlidir.

Ruhen Rahatlama Sağlar: Bitter çikolata bulunan bazı bileşenler sayesinde uyarıcı etki sağlar. Teobromin adı verilen kafeinden daha hafif olan bir uyarıcıdır. Endorfin ve nörokimyasalların üretilmesini teşvik eden bitter çikolata; bunların sayesinde ruh hali canlanır ve coşku veren uyarıcılar yaratır. Ayrıca antidepresan etki sağlayan serotanin içermektedir. Haftada 3 kere 10 gramlık bitter çikolata tüketimi stres hormonlarının seviyesinin azalmasına yardımcı olduğu uzmanlar tarafından kanıtlanmış bir gerçektir.

Bitter çikolata bulunan flavanoller kan artışına neden olarak cildin de sağlıklı görünüme kavuşmasına fayda sağlarlar. Ultra viyole ışınlarını emerek cildin daha pürüzsüz ve canlı olmasına etken olur. Bitter çikolata özellikle şekerli gıda sevenlerin kalori ve zararlı etkisinin olması nedeniyle bitter çikolatayı tercih ederek fazla kalori almadan sağlıkları için tüketebilirler. Ancak aşırı tüketmemeye dikkat etmek önemli bir ayrıntıdır. Aşırı tüketim kalori sağlar ve doymuş yağ nedeniyle zarar verebilir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler