Bitlenme Belirtileri Nelerdir? ve Tedavisi

Bitlenme Belirtileri Nelerdir? ve Tedavisi

Bitlenme Belirtileri Nelerdir?

Bit;  genellikle okul çağındaki çocukların neredeyse tamamında görülen bi parazittir. Özellikle saç diplerine yapışarak tutunan ve kan emici özelliği olan kanatsız böceklerdir. Sirke denilen yumurtaları bırakarak çoğalırlar. Genelde bulunduğu bölgeler ense kökü, kafanın arkası ve kulak arkasıdır. Bitler vücut dışında pek yaşayamazlar. Genelde saç diplerinde 30 gün boyunca varlıklarını sürdürürler, diğer türlü ancak 48 saat canlı kalabilirler.

Bit yumurtaları battaniyelerde ve kumaşlarda 10-15 gün yaşarlar. Bit tedavisi yapılırken mutlaka kullanılan eşyalarda yüksek ısı da yıkanmalıdır. Bu işlem yapılırsa tekrar ortaya çıkmazlar. Bit genelde kişiden kişiye geçerek alan yaratır. Kaşıntının oluşması bitin en önemli belirtisidir. Ya da bitin bulunduğu eşyalarla temas edilmesi halinde geçebilir.

Özellikle okul içerisinde toplu ve kalabalık ortamlarda daha fazla bulunurlar. Saçları uzun olması kız çocuklarının bu bitleri daha fazla yaymasına neden olmaktadır.  Bitlenmenin temiz olup olmamakla ilgisi yoktur. Bitin kaşınma ve psikolojik etkilenmenin dışında bir etkisi ya da zararı yoktur.

Çok zaman kaybetmeden bitlerin temizlenmesi gereklidir. Yetişkin ya da çocuklarda aynı durum yaşanabilmektedir. Kalabalık halde bitlenme olduğunda kesinlikle bilinçli hareket ederek tedavisi oluşturulmalıdır.

Bitlenme Tedavisi

Bit tedavisi bit şampuanı ile yapılabilmektedir. Saçın uzun olması işlemi zorlaştırabilir. Saç şampuanladıktan sonra sık dişli bir tarak yardımıyla taranıp sıyrılarak tüm sirke ve bitler temizlenmelidir. Bu uygulama bir kaç kez yapılmalıdır. Kuru saç üzerinde uygulama yapılmalıdır. Daha sonra tekrar tekrar kontrol edilmeli ve yeniden oluşması olasılığını da göz önünde bulundurmalıdır.

 

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler