Biberon Çürüğü Nedir ve Neden Olur?

Biberon Çürüğü Nedir ve Neden Olur?

Biberon Çürüğü Neden Olur?

Çocukluk çağında dişlerin çürümesiyle oluşan ve biberon çürüğü denilen diş çürümeleri erken yaşta başlayan bir diş sorunudur. Erken yaşlarda görülmesi ve enfeksiyonlara bağlı olarak gelişmesi tedavisinin de güç olması demektir. Eğer doğru beslenme sağlanmazsa çok kötü çürüklere neden olur. Anneden çocuğa geçen bir durum olmasıyla da ayrıca önem kazanmaktadır.

Biberon Çürüğü Neden Oluşur?

Bebeklerin altı aylıktan sonra katı beslenme süreleri başlar. Ancak yine de süt içmeleri gerekmektedir. Genelde anneler bebeklerine gece biberon ile süt vermektedirler. Bunun yanında daha çok süt içmesini sağlamak ve rahat uyuması açısından bal, pekmez şeker koyabilirler. Bu tatlandırıcılar uykuda dişlere yerleşir ve tükürük salgılama azaldığı içinde çürümeye neden olur. Daha fazla mikrop ve asit birikir. Bu nedenle öncelikle diş mineleri zarar görür ve beyaz renkte katmanlar oluşarak  kahverengi renkte diş çürükleri görülmeye başlar.

Sütün içerisinde zaten doğal laktoz olması ayrıca tatlandırıcıyla içirmek daha fazla etki eder. Bunun yanında meyve suları ve yalancı memelerinde bala ya da pekmeze batırılarak verilmesi aynı derecede etkiler.

Biberon çürüklerinin oluşmasında etkili olan mikroplar diş sinirlerine etki ederek, dişlerin iltihaplanmasına neden olmaktadır. Bu enfeksiyonlarda ağrılara, huzursuzluğa ve uyku düzeninin bozulmasına etki eder. Bu yüzden çocuk, erken yaşta diş çürükleri ve tedavilerine maruz kalabilmektedir. Bunun yanında diğer ergen dişlerin çıkması zamanı geldiğinde bozuk ve kötü şekillerde oluşmasını sağlar. Diş tedavileri doktorlar açısından da çok zor yapılmaktadır. Üstelik çocuğun psikolojisini de olumsuz olarak etkiler.

Biberon çürüklerini önlemek için ; gece beslenmelerini kaldırmak, tatlandırıcı vermemek, su içirerek yatırmak, bir tülbent yardımıyla dişlerin üzerini temizlemek, bir yaşından itibaren diş hekimine götürmek, şekerli gıdalardan uzak tutmak ve 2-3 yaşlarında diş fırçalaması sağlanmak önemlidir.

Biberon çürükleri zor bir tedavi olsa da anne yardımıyla hekim tarafından zoraki de olsa yapılabilmektedir. Sinirlerin tedavi edilmesi, enfeksiyonun önlenmesi ve eğer ilerlediyse dişin çekilmesi sağlanır.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler