Balık Yağı Ne İşe Yarar? Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Balık Yağı Ne İşe Yarar? Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Balık Yağı Ne İşe Yarar?

Balık yağı derin deniz balıklarındaki yüksek omega 3 yağ asidinin kapsül hale getirilmiş şeklidir. Omega 3 yağ asitleri birçok hastalığı önlemede veya kontrol altına almakta kullanılır. Özellikle kalp damar sağlığı için çok büyük faydası vardır. Ayrıca kötü kolesterolün yükselmesini engeller.

Ancak bu yararlarına, doktorunuzun karar vermesi gerekir aksi halde yarardan çok zarar sağlayabilir.

Balık Yağı Hangi Organlarda Nasıl Etkiler Sağlar?

Beyin; Sürekli balık yiyen kişilerde birçok hastalığın görülmediği saptanmıştır. Depresyon, dikkat dağınıklığı, Alzheimer, hiperkativite gibi hastalıkların oluşumunu engeller.

Bazı kişilerde gözde oluşan göz kuruluğu, görme bozukluğu gibi hastalıklarında görülme riskini düşürdüğü saptanmıştır. Bazı göz hastalıkları tedavisinde de balık yağından faydalanılır.

Tansiyon; balık yağı içerdiği omega 3 yağ asitleri sayesinde,  damarları genişletir ve tansiyonu kontrol altında tutar.

Trigliserit; kandaki yağ oranını düşürmekte etkilidir. Ancak tek başına yeterli olmadığı durumlarda mevcuttur. Bu gibi durumlarda balık yağı kullanmanın yanı sıra, spor ve diyet programı da eklenmektedir.

Kalp ve damar Sağlığı; Kalp veya damar için ilaç kullanılıyorsa herhangi bir faydası yoktur. Ancak İlaç kullanmıyorsanız kandaki yağ oranını düşürdüğü için kalp sağlığında da yararlıdır.

Balık yağı ayrıca bazı hastalıkların kontrol altına alınmasında yararlıdır. Bunlar;

Regl Sancılarında B12 vitaminiyle beraber balık yağı kullanmak, regl ağrılarını hafifletici etkiye sahiptir.

Romatoid Artrit hastalığında da sabah kasılmalarının azalması için doktor tarafından verilen bir seçenektir. Hasta uyandığında oluşan tutukluk ve ağrıyı azaltır.

Dikkat Dağınıklığı olan çocuklara da doktor tarafından önerilen bir takviyedir. Özellikle 8 ila 12 yaşındaki çocuklarda hekim tavsiyesiyle kullanılmaktadır.

Balık yağı inme riskini azaltabildiği gibi, artırabilir de. Bu nedenle balık yağı takviyesini mutlaka bir doktor gözetiminde, gerekli eksiklikler belirlendiğinde alınmalıdır.

Kemik güçlenmesi için balık yağı ve kalsiyum aynı anda, vücutta oluşan kemik hastalıklarını yavaşlatabilmekte hatta durdurabilmektedir.

Damar Sertliği içinde kullanılan balık yağı, kalbe giden damarlarda oluşan sertliklerin daha yavaş ilerlemesini sağlamaktadır. Ancak boyunla beyin arasındaki damarlarda aynı yararı sağlamaz.

Böbrek hastalıklarında da kullanılan balık yağı, böbrekte oluşan bozuklukları yavaşlatma etkisine sahiptir. Ayrıca şeker hastalarının balık yağı kullanması, idrar yoluyla kaybedilen protein miktarımı azaltır.

Obezite hastalarını balık yağı ve egzersizle kilo verdiği kanıtlanmıştır. Obezlerde yapılan araştırmalarda kan şekerini dengelediği, tansiyonu kontrol altında tuttuğu ortaya çıkmıştır.

Haftada 2 defa balık yağı veya balık tüketmek rahim ağzı kanseri riskini de düşürmektedir.

Astım hastalarında solunum rahatlığı yaşaması için takviye olarak doktor tarafından verilebiliyor. Özellikle çocukların daha az ilaç kullanması için önerilen bir yöntemdir.

Yüksek kolesterol hastalarına B12 vitamini ile beraber kullanılması tavsiye edilen bir takviyedir. Ancak kullanılan ilaçlar mevcutsa, doktor kontrolünde alınması gerekmektedir.

Balık yağı kişinin inisiyatifinde kullanılmaması gereken bir takviyedir. Çünkü bazı durumlarda, hastalıkları olumsuz yönde de etkileyebiliyor. Bu takviyeyi ancak doktor gözetiminde almak gerekmektedir. Ayrıca haftada 2 veya 3 defa balık tüketiyorsanız, balık yağı takviyesine ihtiyacınız kalmaz.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler