Balgam Söktürücü Bitkiler ve Doğal Yöntemler

Balgam Söktürücü Bitkiler ve Doğal Yöntemler

Balgam Söktürücü Bitkiler Hangileridir?

Balgam kış aylarında yaşanan hava kirliliği, sigara ve soğuk algınlığı sonucunda oluşan üst solunum yolları mukusudur. Balgamın fazlalaşması hem bronşlarda hem de akciğerlerde sorun oluşmasına neden olabilmektedir. Bazı nedenlerle oluşan bu balgamın atılması için; bazı bitkilerden ve onların çaylarından faydalanabilmek mümkün olabilmektedir.

Bu tarz bitkiler ve çayları, boğazda ve  bronşlarda yumuşama etkisi göstererek bu mukusların dışarı atılmasını sağlamada etkili olacaktır. Hatta bu bitki çayları ciğerler de bile etki sağlayabilmektedir. İçerdiği antimikrobiyal özellikleri sayesinde hastalıklarla mücadele etmede etken olabilmektedirler.

Balgam Söktürmeye Yarar Sağlayan Bitkiler:

  • Kekik: Uzun yıllardır kullanılan; öksürük, soğuk algınlıkları ve balgam söktürücü özelliği ile önemli bir bitkidir. Tüketilmesinin ardından hemen bir yumuşama sağlayarak hem mideyi rahatlatır hem de balgamın atılmasını sağlar ve ağrıların azalmasında etken olarak, terlemeyle beraber rahatlatır.
  • Nane: Özellikle kış aylarının en etkili ilacıdır. Akciğerlere, öksürüğe, bulantılara, kas ağrılarına ve balgam atmaya yardımcı olmaktadır. Buharını solumak da ciğerleri temizler.
  • Anason: Anason çayının buharı ciğerleri yumuşatmaya yarar bu sayede balgamın dışarı atılmasını sağlar.
  • Okaliptüs: Çok fazla balgam söktürücü etkisi bulunan bir bitkidir. Boğazı yumuşatır ve balgam atılmasını sağlar.
  • Rezene: Bronşitle oluşan öksürüğe fayda sağlar, ayrıca balgamın atılmasına da yardımcı olur.
  • Melek otu kökü: Üst solunum yolları, öksürük, burun tıkanması ve ateşi düşürmede fayda sağlayarak balgamın da atılmasına etken olur.
  • Meyan kökü: Balgam ve enfeksiyonun giderilmesinde oldukça etkilidir. Bunun yanında bronşit, astım ve solunum yolları hastalıklarında tedavi edici özelliği vardır.
Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler