Bakterilerin Yararları Ve Faydaları Nelerdir?

Bakterilerin Yararları Ve Faydaları Nelerdir?

Bakterilerin Yararları Nelerdir?

Bazı bilim adamlarının ortaya koyduğu, bakteri vücut için yararlı olduğu ve bazı hastalıklardan bizi koruduğu yönündedir. Bakteri astım oluşumunu önlemede, diyabet hastalığının oluşmamasında ve bazı kanser türlerinden korunmada önemli rol oynadığı görüşü yaygın. Fazla miktarda antibiyotik kullanımı, bakterileri yok ettiği için, bağışıklık sistemi zayıflıyor. Hastalıklara yakalanma riski çoğalıyor. Bakterilerin vücutta ne işe yaradığına dair bilim adamlarının tezlerinden bazıları şunlardır;

Zayıflamak için bakteriler, sindirim sisteminde karbonhidratların daha hızlı hazmedilmesini sağlıyor. Kilo almayan insanlarda bakteri oranı daha yüksek olduğu saptanmıştır.

Amerika’da bir üniversitede yapılan araştırmalarda; sağlam bakterili farelerin, şeker hastalığı gelişimi engellendiği yönündedir. İnsan vücudunda bu çalışmayla ilgili kesin bir kanıt olmadığından dolayı, insanlarda şekeri engellediği tam olarak kanıtlanmadı.

Bağırsakta bakteriler kullanılan ilaçların etkilerini artırabilmekte ve yan etkilerini azaltabilmektedir.

Klinik deneylerle ortaya koyulan bir diğer faydası da iyi bakterilerin kötü bakterilerden koruduğu yönündedir. Penis üzerindeki bakteriler, sünnet olduktan sonra AİDS virüsünün taşınma oranını düşürüyor.

Deri üzerinde yaşayan bakteriler küçük yaralanmalarla oluşan çizik ve kesikleri daha hızlı iyileştirmede de etkili olduğu saptanmıştır.

Mide ve onikiparmak bağırsağında bulunan helikobakter adındaki bir bakteri, mide hastalıklarını, gırtlak kanserini önlemede oldukça etkilidir.

Bakteriler alerjilerden korunmak içinde faydalıdır. Yapılan bazı araştırmalar vücudun toksin atmasında bakterilerin önemli rol oynadığı yönündedir. Eğer bu bakteriler azalırsa, alerji ihtimali yükseliyor.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler