Bağırsaklara İyi Gelen Yiyecekler Ve Besinler Nelerdir?

Bağırsaklara İyi Gelen Yiyecekler Ve Besinler Nelerdir?

Bağırsaklara İyi Gelen Yiyecekler

Bağırsakların düzenli olarak çalışması gaz ve tuvalete çıkabilme açısından önemlidir. Bu sayede sağlıklı bir sindirim meydana gelir. Gün içerisinde en az bir kere çıkmak sağlıklıdır.Lif içeren gıdaların 25- 30 gram arasında olması önerilir. Bol sıvı tüketimi bağırsakların çalışmasında etkilidir.

Bağırsakları Çalıştıran Besinler

Kepekli gıdalar bağırsakların çalışmasında etkilidir. Çok fazla lif içermeleri sayesinde sindirim sitemi düzenli çalışır ve sağlıklı bir hal alır. Atıştırmalıklar yerine kepekli bir kahvaltılık yemek kalori alımınıza engel olacaktır.

Bakliyatlar da lif içermesinden dolayı bağırsakların çalışmasında etkili olacaktır ancak fazla tüketmek gaz yapabilir. Protein ve demir kaynağı olmaları açısından ayrıca etkilidir.  Fasulye, mercimek, bezelye gibi besinleri salata yaparak bile tüketebilirsiniz.

Kuru meyveler özellikle sindirim siteminin işlevi açısından oldukça etkilidir.Özellikle kuru kayısı, incir erik mükemmel bir lif örneğidir. Öğün aralarında tüketmek açlığı bastırmasına da iyi gelir.

Taze meyvelerde lif açısından oldukça zengindir. Ahududu, armut, elma (kabuklu)çilek, muz, portakal lif içeren meyveler olup tüketilmesi bağırsakların çalışmasına yardımcı olur.

Sebzeler lif içermesiyle bağırsakların aktifleşmesini sağlar. Brokoli, şalgam, turp, mısır, Brüksel lahanası, lahana ve patates bunlardan bazılarıdır.

Su tüketimi bağırsakların çalışmasında en önemli olanıdır. Susuz kalan bağırsaklarda kabızlık oluşur. O açıdan günde en az 8 bardak su tüketilmelidir.

Bağırsaklardaki İyi Bakterilerin Artışını Sağlayan Besinler

Bağırsaklarda prebiyotik adı verilen besinlerin parçalanmasında yardımcı olan iyi bakteriler bulunmaktadır. Bu bakteriler; besinlerden alınan vitamin ve minerallerin idrar yolu ve bağırsak patojenlerine karşı korunmasını sağlar. Bazı antibiyotik ilaçların yüzünden yararlı bakteriler azalır bu durumda prebiyotik içeren gıdalardan beslenerek iyi bakterileri artırabilirsiniz.

Süt Ürünleri: Süt prebiyotik içeren gıdadır.

Prebiyotikler; Muz, çilek, keten, enginar,sarımsak ve bal gibi besinlerde doğal prebiyotik vardır.Ve iyi bakterilerin enerjisini sağlar ve besinlerin parçalanmasına etki eder.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler