Bademin Faydaları Nelerdir? ve İçerdiği Besinler Nelerdir?

Bademin Faydaları Nelerdir? ve İçerdiği Besinler Nelerdir?

Bademin Faydaları Nelerdir?

Badem ağacı kışları yaprak döken  4  ve 10 metreye kadar uzayan Akdeniz İkliminde yetişen bir ağaçtır.  Ve badem de bu ağacın yemişidir. Türkiye badem üretiminde önde gelen ülkeler arasındadır. Özellikle tatlı badem kuru yemiş olarak tüketilen oldukça faydalı olan bir yemiştir. Badem yağı da cilt bakımından deri ve ayakkabıları korumaya kadar yardımcı olmaktadır. Yüksek oranda protein, vitamin ve mineral içermektedir.

Bademin Faydaları ve İçerdiği Besinler Nelerdir?

Badem yüksek miktarda tekli doymamış yağ içermektedir bu sayede kötü kolesterolün düşmesine ve kalp rahatsızlıklarından korunmaya yardımcı oluyor. Hatta oluşma riskini %30-45 arasında düşürmeye etken olmaktadır. Kolesterolün düşmesine yüksek oranda yardımcı olan badem besin lifi içermesi sayesinde de maksimum düzeyde azalmalar sağlandığı, araştırmacılar tarafından da açıklanmış ve onaylanmıştır.

Badem yüksek glisemik indeksine sahip olması nedeniyle diyabet hastalığında yemeklerden sonra oluşan şeker dalgalanmalarının azalmasında etkili oluyor.

Badem ve diğer kuru yemişler de dahil olmak üzere içerdikleri mineral ve vitaminleri sayesinde kalp sağlığı üzerinde oldukça iyi bir rol üstlenmektedirler. Serbest radikallerle savaşarak olumlu etki oluşturmaktadırlar.

Bademin içerdiği yüksek besin lifi sayesinde, sindirim sistemi ve buna bağlı oluşan kabızlık gibi hastalıkları azaltmada fayda sağlıyor. Bu sayede kilo vermede de etkili olabiliyor.

Safra kesesinde oluşan taşların görülme olasılığını azaltan badem % 25 oranında fayda sağlıyor.

Kalsiyum, fosfor ve magnezyum ihtiva etmesiyle badem, kemik gelişimine ve çok fazla katkı sağlayabiliyor.

100 gram badem (Çiğ);  575 kalori, 21.2 gram protein, 12.2 gram besin lifi içerir.

Vitaminleri; E, B6, riboflavin ve niasindir.

Mineralleri; selenyum, demir, potasyum, fosfor, folat, bakır, çinko, magnezyum, manganez ve kalsiyum’dur.

6 mg omega 3 yağ asidi, 12065 mg omega 6 yağ asidi içerir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler