B6 Vitamini İçeren Gıdalar, Besinler ve Faydaları Nelerdir?

B6 Vitamini İçeren Gıdalar, Besinler ve Faydaları Nelerdir?

B6 Vitamini ve Ne Gibi Faydalar İçerir?

Antikor üretilmesinde önemli rol oynayan B6 kimyasal tepkimelerde etken olmaktadır. Sinir taşıyıcı özelliğinin yanında, hemoglobin üretir, gıdalardan alınan proteinleri parçalar ve kan şekeri düzenlenmesinde rol alır.

B6 vitamini molekül sentezinde kullanılma özelliği vardır. Amino asitler için gereklidir. Ayrıca B6 vitamini yeni hücre üretimini sağlamada etkilidir.

Vücudun; karbonhidratın işlenmesi için B6 vitaminine ihtiyaç duyması önemlidir. Bu sayede fiziksel performansa katkı sağlar.

Sinir sistemi fonksiyonlarının işlemesinde önemli rol oynar.

B6 vitaminleri, sülfürün ve metil içeren moleküllerin  vucutda taşınmasını sağlamaya yardımcıdır. Ayrıca vücutta gereksiz iltihaplanmaların önüne geçer. Kalp rahatsızlığı, tip2 diyabet ve obezite gibi hastalıklarda önlem açısından fayda sağlar.

B6 Vitamini İçeren Gıdalar Ve Besinler Nelerdir?

B6 içeren baharatlar ve kuru bitkiler; acı toz biber (0.94mg), kuru nane, zerdeçal,kekik, fesleğen, sarımsak tozu, defne yaprağı, biberiye, adaçayı ve  tarhundur.

Buğday ve pirinç kepeğinde B6 vitaminini çok fazla içerirler. O açıdan kepekli ekmek ve esmer pirinci tüketebilirsiniz.

Antep fıstığı B6 vitamini açısından çok zengindir. 100 gramında %85 günlük ihtiyacı karşılamaya yetecek B6 bulunur.

Sarımsak da B6 vitamin içeren bir kaynaktır.

Hindi ve sığır ciğerleri de B6 açısından yüksek oranlar içerir, ancak yüksek kolesterol içerdiğinden alımında dikkatli olmak gereklidir. Nerdeyse günlük B6 vitaminin yarısını karşılarlar.

Morino, ton ve somon B6 zenginidir. Özellikle ton balığı günlük B6 nın neredeyse yarısını karşılar.

Susam ve ay çekirdeği B6 açısından zengin birer besindirler. %28 ila %40 arası günlük ihtiyacı karşılarlar. Fındık , bakır ve potasyum zengini ve B6 vitamini içerir. Günlük ihtiyacın %9 unu karşılar.

Günlük alınması gereken B6 vitamini; 4-8 yaş çocuklarda 0,6 mg, 9-13 yaş 1 mg, gebelikte 2 mg, emziren kadınlarda 1,9 mg ve erkeklerde 1,3 mg ve yetişkin kadınlarda ise, 1,2 mg olmalıdır.

B6 vitamini yüksek tansiyon,depresyon, karpal tünel sendromu, nöropati, diyabetik nöropati, kalp damar hastalıklarında takviye edilmesi gereklidir. Ayrıca; seboreik dermatit, cilt hastalıkları, alkolizm, astım, böbrek taşları, bağışıklık sistemi, egzema, akne, adrenal fonksiyon, adet öncesi sendromu vevajinit gibi rahatsızlıklarda B6 vitamini gerektiği kadar alınmalıdır.

B6 vitamin eksiliği neden  ile; fayda sağladığı tüm hastalıklara eksi etkiler kazandıracaktır. Ayrıca sinirlilik hali, keyifsizlik ve nöbetler olabilir. B6 takviye alımında bazı kullanılan ilaçlarla etkileşime meydan vereceği için, hekim kontrolünde alınması sağlanmalıdır.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler