Ayak Mantarı Nasıl Geçer? Nasıl Tedavi edilir? ve Önleme Yöntemleri Nelerdir?

Ayak Mantarı Nasıl Geçer? Nasıl Tedavi edilir? ve Önleme Yöntemleri Nelerdir?

Ayak Mantarı Tedavisi

Mantar karanlık ve nemli ortamlarda oluşan ve üreyen bir hastalıktır, bu yüzden genellikle ayaklar mantar oluşumu için ideal yerlerdir. Mantar oluştuğunda, kaşınma, kızarma, yanma ve koku olarak kendini gösterir. Zamanla tırnaklara da bulaşabilir. Bu nedenle tedavi edilmesi şarttır.

Mantar oldukça yaygın bir hastalıktır, genel olarak genç erkeklerde daha fazla görülür. Mantarın, giyilen ayakkabı, çorap, üzerine basılan zeminler gibi farklı faktörler oluşmasına neden olabilmektedir.

Tedavi edilebilen bir hastalıktır fakat yeniden oluşması veya tekrar etmesi mümkündür.

Mantar bir mikro organizmadır ve ayaktaki ölü deriyi ve yağı yiyerek beslenir. Nemli ortamlarda üremesi için uygun şartları sağlamış olur. O yüzden ayakların kuru tutulması, pamuk veya yün çorap giyilmesi, ayakkabının deri tercih edilmesi mantar oluşumunu engelleyebilen faktörlerdir.

Mantar çok kolay bulaşabilen bir hastalık olduğu için; ortak kullanılan alanlara yalın ayak basmamalı, başkasına ait çorap ve ayakkabı giyilmemelidir. Ayak bakımı için yaptırılan manikür pedikür gibi işlemlerde ortak kullanılan makas setleri kullanılmamalıdır. Banyodan sonra ayaklar çok iyi kurulanmalıdır.

Ayak Mantarı Nasıl Tedavi edilir?

Mantar oluştuktan sonra, doktor tarafından verilen terbinafin tarzı ilaçlar, 2 ila 4 hafta arasında ayağa tatbik edilir. Ayakların terlememesi için pamuk ve yün çorap giyilir. Ayaklar ıslak bırakılmaz.

Mantar alınan önlemlerle iyileşebilen bir hastalık değildir. Doğru ilaçların kullanılması gerekmektedir.

Mantar için ağız yoluyla alınan ilaç dışında, merhem, sprey gibi ayak üzerine uygulanabilen ilaçlarda mevcuttur. Bu ilaçlar alınırken kişisel hijyene önem göstermek, ilaçların daha hızlı etki göstermesine yardımcı olacaktır. Tedavi yönteminden 3- 4 gün sonra ayaktaki mantarlarda azalma görülebilir ancak tedaviye devam etmek gerekmektedir. Aksi halde, hastalık geçmediği gibi tekrar oluşur.

Bu tür ilaçlarda yan etkiler oluşabileceğinden dolayı, ilacı mutlaka doktor tavsiye ile almalı, bize önerdiği zaman ve miktarlarda kullanmalıyız. Aksi halde yan etkileri nedeniyle zor durumda kalınabilir.

Ayakta Mantar Enfeksiyonunu Önlemenin Yolları Nelerdir?

  • Ayaklar sürekli yıkanmalı, pamuklu ve nem yapmayan çoraplar giyilmelidir.
  • Ortak kullanım alanlarında yalın ayak basılmamalıdır.
  • Başkasına ait ayakkabı ve terlik kullanılmamalıdır.
  • Banyo sonrası veya ıslandığında ayaklar çok iyi kurulanmalıdır.
  • Sıcak havalarda ayağın hava almasını sağlayan ayakkabılar seçilmelidir.
  • Ayak bakımında kullanılan makas seti şahsınıza ait olsun.
  • Ayakkabı için nem engelleyen pudra, sprey kullanmak da mantar oluşumunu engelleyebilir.
Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler