Ayak Kokusu Neden Olur? Nasıl Giderilir?

Ayak Kokusu Neden Olur? Nasıl Giderilir?

Ayak Kokusu Neden Olur?

İnsan sosyal bir varlıktır, bu yüzden de temizlik çok önemlidir. Ancak bazen ne kadar temizliğe dikkat edersek edelim ayak kokusuna engel olamıyoruz. Aslında bazı şeylere dikkat ederek, bu kötü kokuyu engellemek mümkün olabiliyor

Vücudun her yeri terleyebilir ama ayak, ter bezi oranında fazla olduğu için, ayakta terleme daha fazla olur. Terlemeyle oluşan bakteriler kokunun ana nedenidir. Bu bakteri oluşumu engellenebilirse, ayak kokusu problemi de yaşamazsınız.

Bakteriler; karanlık ve nemli ortamları sevdikleri için, parmak aralarında çoğalmaları çok daha kolay olur. Bakteriler ayaktaki ölü hücrelerle ve yağ ile beslenirler ve asit üretirler. Eğer ayakta kıl oranı fazlaysa, bakterinin çoğalması için daha iyi bir ortam sağlanır.

Çoraplar da ayak kokusunun oluşmasında önemlidir. Çorabın kumaşının pamuklu ve yün olması, ayak kokusu oluşmasını engelleyen bir faktördür. Bu kumaşlar ayakların nemlenmesini engeller. Sentetik çorapları asla giymemeniz gerekiyor, bu malzemeler ayağı kokutan faktörlerden biridir.

Ayakkabı tercihi deri ayakkabıdan yana kullanılmalı. Deri diğer malzemelerden yapılan ayakkabılar gibi ayağı nefessiz bırakmaz. Hava alan ayakkabı oluşabilecek nemi engelleyerek, bakteri oluşumuna ortam hazırlamaz. Her gün aynı ayakkabıyı giymemek de ayağın kokmasını engelleyecektir.

Ayakkabı için üretilen anti bakteriyel içerikli sprey ve pudralar kullanılabilir. Ayakkabıyı belli sürelerle yıkamak ve iyice kurutmak da kokmasını engelleyici bir seçenektir.

Ayak kokusunun bir diğer nedeni ise mantardır. Mantar ayak terlemesinden dolayı oluşan kokudan daha yoğun bir kokudur. Bu yüzden tedavi edilmesi ayak kokusunu önlemede önemlidir. Bazı dönemlerde hormonlardaki değişiklik ayak kokusuna neden olur. Bu hormon değişiklikleri genelde ergenlik, hamilelik gibi dönemlerde ortaya çıkar, ancak kokular geçicidir. Bu süreçte ayak temizliğine önem vermek de kokuyu azaltacaktır.

Aşırı terleme bazı insanlarda hiperhidrozis olarak tanımlanan, vücudun herhangi bir yerinde veya tamamında oluşan aşırı terlemedir. Bazı hastalıklar da bu terlemeyi tetikleyebilir; obezite, diyabet, gut, stres, menopoz, gibi  hastalıkları sayabiliriz.Bu aşırı terleme durumunda ayak kokusu oluşabiliyor.

Aşırı Stres fazla terleyerek ayak kokusuna neden olabilir. Sürekli kaygı ve stresten uzak kalmak, ayak kokmasının önüne geçebilir.

Sürekli kullanılan bazı ilaçlar da ayak kokusunu tetikleyebiliyor. Aspirin, bulantı için kullanılan ilaçlar, ağız yoluyla yutulan diyabet ilaçları bunlardan bazılarıdır.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler