Astım Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken Konular Nelerdir

Astım Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken Konular Nelerdir

Astımı Olanlar Evinde Nelere Dikkat Etmeli?

Astım bir solunum yolu hastalığı olduğu için, astım hastasının sürekli dikkat ederek yaşaması gerekmektedir. Astım uygun ve doğru bir tedavi ile kontrol altına alınabilen bir hastalık olduğundan, biraz dikkatli yaşayarak daha kolay atak dönemleri geçirilebilir.  Astım hastasının ilaçlarını sadece nöbet dönemlerinde değil, iyi oldukları dönemlerde de kullanmaları, hastalığın seyri açısından önemlidir.

Astım krizinde kullanılan rahatlatan ilaçları, sürekli yanlarında bulundurmaları önemlidir.

Evde kullanılan eşyaların yün, pamuk, kuş tüyü malzemelerden değil sentetik kumaşlardan tercih edilmeli, sık sık temizlenmeli, toz kaldırmayan şekilde temizlik yapılmalıdır.

Rutubetli ortamlardan uzak durmak, bulunduğu ortamı sık havalandırmak, yatak örtüsü ve nevresimleri anti-alerjen kumaşlardan tercih etmek, astım hastaları için oldukça önemlidir.

Astım hastası çocuklar için tercih edilen oyuncaklara dikkat edilmeli, tüylü oyuncaklar alınmamalıdır. Ev içinde çamaşır kurutmak, bitki beslemek, evde hayvan beslemek astım hastalarının asla yapmamaları ve bulundurmamaları gerekenlerdir.

Çöpleri açıkta bulundurmamak ve ev ortamında sigara içmemek de astım atakları için önemlidir.

Evde kimyasal ilaçlar kullanmamalı, kirli havalarda dışarı çıkmamalı, grip nezle gibi hastalıklardan korunmalı veya yakalandığınızda hızla tedavi edilmelidir. Kışın grip aşısı olmak da astım hastalarında önemlidir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler