Aromaterapi Yağı Cilt Bakımı ve Maske Tarifi

Aromaterapi Yağı Cilt Bakımı ve Maske Tarifi

Aromaterapi Cilt Bakımı

Aromaterapi günümüzde cilt sorunlarını tedavi etmek amacıyla uçucu yağlar ile yapılan bakımlara denilmektedir. Genel olarak vücut bakımından çok yüze uygulanan bir bakım yöntemidir. Aromaterapi yağları ile ciltteki kızarıklıkların, sivilcelerin tedavi edilmesi cilde kusursuz bir görünüm verilmesi sağlanmaktadır. Akne tedavisinde büyük rol oynayan çay ağacı yağı uçucu bir yağdır ve aromaterapi uygulamasında yoğun olarak kullanılmaktadır. Çay ağacı yağında yüksek oranda antiseptik ve antifungal özellik bulunmaktadır. Çay ağacı dışında aromaterapi bakımında kullanılan yağlar; mür, santal, ylang ylang ve yasemindir. Yağlı ciltlerde ise; yağ bezlerinin çok çalışmasından dolayı yağ cilt gözeneklerinde birikir ve tıkar. Bu durumda akne oluşumunun başlıca nedenlerindendir. Aromaterapi bakımında kullanılan uçucu yağların kullanımı ciltte biriken yağların çözülmesini sağlamaktadır .

Aromaterapi Bakımı Uygulayabileceğiniz Maske Tarifi;

3 yemek kaşığı badem unu ve mısır ununu iyice karıştırın. İçerisine uçucu yağlar olan; 10 damla lavanta yağı, 3 damla misk adaçayı yağı, 5 damla bergamot yağı, 3 damla biber yağı ekleyin. Bu karışımı cildinize uygulayıp, 15 dakika boyunca bekleyin. Sonrasında cildinizin canlanması için soğuk su ile durulayın. Dilerseniz karışımın hafif akışkan olması için portakal suyu veya gül suyu ekleyebilirsiniz.

Bazı uçucu yağlar ciltte alerji yaratabilmektedir. Hangi yağa karşı alerjiniz olduğunu anlamak için bir bölgeye sürerek, kontrol edebilirsiniz.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler