Ananasın Faydaları Nelerdir? Ananas Nasıl Yenir?

Ananasın Faydaları Nelerdir? Ananas Nasıl Yenir?

Ananasın Faydaları Nelerdir?

Ananas içerisinde nerdeyse bütün vitamin değerlerini barındıran insanlar için mucize ve sağlık kaynağı olan bir bitkidir. Ayrıca; içeriğinde 16 adet mineral olan ananas; tropikal ülkelerde yetişen bir meyvedir. Çok fazla vitamin ve mineral içermesi nedeniyle ve bunun yanında çok su taşıması nedeniyle hem kalori olarak düşüktür hem de oldukça faydalıdır. Diyet yapanlar için de ayrıca ideal bir meyvedir.

Ananasın protein mayası içermesi sayesinde; yiyeceklerde bulunan proteinin de çözülmesine ayrıca katkı sağlaması önemli bir özelliğidir. Bu özelliği sayesinde sindirimi zor olan et gibi hayvansal gıdaların da kolayca sindirilmesine etken olmaktadır. Bu etkileri sayesinde hem mide hem de bağırsak sorunu yaşanmasının önüne geçer. Sindirim sistemi için oldukça etkili bir faydası vardır.

Ananas; bromelain enzimi sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek kansere karşı koruyucu bir kalkan vazifesi görür. Ayrıca bu enzimin etkisiyle kireçlenmeyi önler ve mide asidinin de düzenlenmesinde rol oynar. Ananas, selülit giderme özelliği taşıması nedeniyle; kozmetik sektöründe de yağ yakıcı özelliği ile yer almaktadır. Ateş yükselmesi ortaya çıkması halinde ananas suyu içerek ateşin düşmesi sağlanmaktadır. Ayrıca nezle için de iyileştirici bir özellik taşımaktadır. Boğazda oluşan iltihaplanmaların da geçmesine ve iltihap sökücü özelliği ile kısa sürede iyileşmesine faydalı olmaktadır. İçerdiği protein mayası ile birçok etkili faydayı bu madde sayesinde sağlar. Kan dolaşımının hızlanmasına etki ederek tansiyonun da dengelenmesi açısından etkilidir. Stresi önleme de faydalı olan ananas, vücutta yağların birikmesini engeller, saçların canlanmasını ve cildin de nem kaybının azalmasını sağlar.

Ananasın olgunlaşmış olanlarını tercih etmek ve ananası çok fazla tüketmemek gereklidir. Özellikle kan sulandırıcı ilaç kullananlar ve kan pıhtılaşma sorunu olanlar tüketmemelidirler. Tüketiminde ortadaki sert kısım yenilmemelidir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler