Alzheimer’dan Korunma Yolları Nelerdir? 7 Etkili Yöntemi İnceleyelim

Alzheimer’dan Korunma Yolları Nelerdir? 7 Etkili Yöntemi İnceleyelim

Alzheimer’dan Nasıl Korunulur?

Alzheimer hastalığından korunmak için öncelikle hayat tarzında değişiklikler oluşturmak gereklidir. Sağlıklı ve dengeli beslenmek ve bunun yanında sağlıklı yaşamak Alzheimer hastalığının oluşmasını geciktirir ve engeller.

Alzheimer hastalığı beyin hücrelerinin zamanla ölmesiyle ortaya çıkan bir unutkanlık hastalığıdır. Genelde 65 yaş üstü kişilerde çıkma ihtimali daha yüksektir ancak 50 yaşlarında dahi çıkabilme ihtimali de vardır. Ama nadir görülmektedir.

Alzheimer hastalığından korunmak için tüm hayatınızda yer alan zararlı her türlü etkenden uzak durmak gereklidir. Peki nedir bu zararlı etkenler?  Alzheimer hastalığında 7 adet etkili olan faktör vardır. Bilimsel araştırmalar bunların etkisinin olduğu yönünde, aynı Kalp hastalıklarındaki gibi bir etki oluşturduğunu belirtmektedirler.

Sigara;  etken olanların en başında geliyor Alzheimer riskini % 60 oranında artırdığı söylenmektedir. Tütünün içinde bulunan bir çok zehirli madde buna etken olmaktadır.

Şişmanlık; özellikle orta yaşta alınan kiloların  ilerde Alzheimer riskini %60 oranında artırdığı belirtilmektedir.

Diyabet; şeker hastalığının  beyinde şeker kullanımına etki etmesi nedeniyle %40 risk oluşturmaktadır.

Depresyon; kalp hastalığında olduğu gibi Alzheimer hastalığında da 2 kat risk oluşturabilmektedir.

Yüksek tansiyon; orta yaşta yüksek tansiyon olanlarda Alzheimer riski 2 katına kadar çıkabilmektedir. İleri yaşlardaki yüksek tansiyon olanlarda risk olmuyor.

Hareketsiz yaşam; az hareketsiz yaşam içerisinde olmak beyinin çalışma gücünü de etklimektedir. Bu nedenle %75 oranında Alzheimer riski oluşturuyor.

Eğitim seviyesi; zihin çalışması açısından düşük eğitim seviyesi kişilerde Alzheimer görülme olasılığı % 60 oranında bir risk oluşturabiliyor.

Yaşam tarzını değiştirerek ve sağlıklı bir vücut oluşturarak hastalıklardan korunmak için sağlanabilecek en önemli adımdır.

Beyni korumak ve Alzheimer olmasını engellemek ya da geciktirmek için ; sosyal hayatın içinde olmak, egzersiz yaparak zinde olmak, zihni aktifleştirerek çalıştırmak, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, trans yağlarından uzak durmak, kiloyu normal değerlerde tutmak, yüksek tansiyonu ve kolestrolü dengelemek ve sigarayı bırakmak gereklidir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler