Alzheimer Hastalığı Neden Olur ve Ne Şekilde Ortaya Çıkar?

Alzheimer Hastalığı Neden Olur ve Ne Şekilde Ortaya Çıkar?

Alzheimer Hastalığı Neden Ortaya Çıkar?

Alzheimer hastalığı 65 yaş üstü kişilerde görülen ve günlük hayata ve geçmişe dair her şeyin zaman içerinde unutulmasına neden olan bir beyin hastalığıdır.

Alzheimer hastalığının nedenleri arasında en önemlileri; genlerden gelen bir kalıtsallıkla ortaya çıkması, beyin üzerinde protein birikimin artması, beyinde sinirsel iletişimin bozulması, beyin hücrelerinin ölmesi ve nüfus eden bazı zehirli maddeler yüzünden ortaya çıkabilmektedir. Yaşın ilerlemesi de buna etken olabilmektedir. Ancak bugüne kadar yapılan araştırmalar Alzheimer hastalığının kesin nedeni hakkında buluş yapılamadığını göstermektedir.

Azheimer hastalığının kalıtsal olarak sadece %10’luk kısmını gösterir bu da hastalığın kalıtsal olarak çok etki etmediğini ifade etmektedir. Alzheimer yavaş ilerleyen sinsi bir hastalıktır. Zaman içerisinde daha da kötüleşerek devam eder. Zaman içerisinde beyin hücrelerinin ölümü gerçekleşir, önce küçük unutkanlıklarla ortaya çıkar, bir gün önce yediğini ya da yaptığı bir şeyi anımsayamaz zamanla günlük yaptığı her işin  akmasıyla daha da artar. İlerleyen dönemlerde artık ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz ve yatağa mahkum olur.

Bu durumda tüm yük ailesine kalmıştır. Her şeyiyle ilgilemek zorunda kalınılır. Alzheimer hastalığının tedavisi yoktur. O nedenle bu hastalıkla yaşamayı öğrenmek gereklidir. Hem kişi hem ailesi bu gerçeği kabullenmek zorundadır.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler