Alzheimer Hastalığı Nedir? Tanımı ve Belirtileri Nelerdir?

Alzheimer Hastalığı Nedir? Tanımı ve Belirtileri Nelerdir?

Alzheimer Hastalığı Nedir?

Alzheimer hastalığı, beynin belli bir yaştan ya da her hangi bir durumdan ötürü işlevini kaybetmesi ve bunamasıdır. Genelde en çok çıkan yaşlılık hastalıklarından biridir. Bu durumun önlenmesi de mümkün değildir; çünkü yaşlılık kaçınılmaz ve herkesin bir gün yaşayacağı bir dönemdir. Yaşanan ekonomik faaliyetler ve sosyal koşulların daha da kötüye gidiyor olması bu hastalığın daha da fazla ortaya çıkmasına neden olacaktır. Türkiye’de Alzheimer hastalığının 300 bin civarında olduğu belirtilmiştir.

Alzheimer hastalığının gerçek anlamda neden olduğu tam olarak kanıtlanmış değildir. Hastalığın beyin hücrelerinde oluşan işlevsel bozukluğun oluşması ve görevini yerine getirememesi olarak adlandırılmıştır. Hücrenin ölüm haline geçmesinden sonra yavaş yavaş büzülerek küçülmeye başlaması hasıl olmaktadır.

Alzheimer üzerinde etkili olabilecek bazı nedenler bulunmaktadır.

  • Öncelikle yaşın ilerlemesi en önemli etkendir.
  • Oluşan bir takım hastalıklar kalp ve damar, yüksek tansiyon ve kolesterolün etkisi neden olabilmektedir.
  • Beynin çok fazla kullanılmaması ve eğitim seviyesinin düşük olması.
  • Ciddi bir şekilde kafa da yaşanan travma ve yaralanmalar.
  • Önceden yaşanan yüksek oranda depresyon hastalığı.
  • APOE4 taşıyıcılığının bulunması (kandaki protein taşıyıcılığı)

 Alzheimer Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Unutkanlık: 

En önemli belirtilerinden birisidir. Belli başlı yaşanan durumların hekime anlatılması ve bunun yanında MR veya kan testleri sonucunda bulgular ortaya çıkarılmaktadır. Önceleri basit şeylerin unutulmasıyla başlar anahtarı almadan evden çıkmak veya alış verişte alacaklarını unutmak gibi. Daha sonra bu belirtiler daha sıklaşmaya ve yeniye ait ne varsa beyin kaydetmemeye başlar. Son ilerleme dönemlerinde ise; artık kendine yetebilecek hiç bir şeyi yapamayacak hale gelmektedir. Ancak eskiye ait ne varsa net hatırlamaktadır. Yaşanılan unutkanlık basit geçici bir nedenden olmamaktadır.

Yol Bulamama ve Kaybolma:

Evinin yolunu kaybetme ve yolları karıştırma, daha önce en iyi bildiği yerleri hatırlayamama gibi nedenler ortaya çıkmaktadır. Alzheimer’in önemli belirtisinden birisidir.

Diğer Belirtiler:

Günlük hayatta yapmış olduğu hiç bir şeyi yapamamak. Çevresinden uzaklaşmak, eve kapanma, isteksiz, umutsuz ve mutsuzluk halleri ya da olmayan bir şeyleri varmış yaşamış gibi anlatmaya başlarlar. Yaşanan tüm bu gerilemeler hastalığın yaşla daha da çok ilerlemesine neden olmaktadır.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler