Alerjik Rinit Tedavisi Nasıl Yapılır? Saman Nezlesi Belirtileri Nelerdir?

Alerjik Rinit Tedavisi Nasıl Yapılır? Saman Nezlesi Belirtileri Nelerdir?

 Alerjik Rinit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bahar aylarında sıklıkla görülen saman nezlesi olarak da adlandırılan alerjik bir hastalıktır. Polenlerin uçuşmasıyla görülen alerjik rinit hastalığı, burnun iç kısmındaki mukoza denilen tabakaya polenlerin yapışmasıyla oluşur. Alerjik rinit genel olarak bahar aylarında olsa da, yıl boyunca da devam edebilen türleri vardır. Toz, kimyasallar, küf mantarları, hava kirliliği, hayvan tüyü gibi bazı unsurlarda alerjik rinit oluşumunu tetikler.

Bu hastalık, kişinin yaşam kalitesini düşürmekte, uyku, beslenme gibi bazı gereksinimleri engellemektedir.

Alerjik Rinit Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda belirtilen nedenlerle başlayan hastalığın şu belirtilerle ortaya çıkmaktadır.

 • Hapşırma nöbetleri
 • Burun tıkanıklığı
 • Burunda sürekli akıntı
 • Burunda, dudakta, damakta ve boğazda kaşıntı
 • Gözlerde kaşıntı, sulanma
 • Öksürük
 • Baş ağrısı
 • Göz altlarında morluk

 

Alerjik Rinitte Tanı Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hapşırma, öksürük gibi saydığımız belirtiler dışında, yapılan bazı testlerle de alerjik rinit tanısına yardımcı olur. Bu testler 4 değişik şekilde yapılır.

 1. Kan testi
 2. Deri Testi
 3. Burun salgısından alınan maddenin analizi
 4. Burun içine alerjen maddelerle yapılan uyarı testi

 

Bu testlerden sonra kesinleşen alerjik rinit için ilk olarak yapılması gereken alerji yapan madde ve ortamlardan uzak durmak, bir hekim kontrolünde ilaçla veya aşıyla tedaviye başlamaktır.

Alerjik rinit hastasıysanız, bazı şeyler dikkat ederek daha az tıkanma yaşamanız mümkün olabilir. Sigara içmeyin, dumanından uzak durun, polen ve toz içeren ortamlara girmeyin, bu ortamlarda bulunmanız kaçınılmazsa maske kullanın. Polenlerin yoğun olduğu sabah ve akşam saatlerinde dışarı çıkmayın, polenlerin aktif olduğu mevsimlerde çok dışarıdaki havayla temas etmeyin. Rüzgârlı havalarda rüzgârla temas etmeyin,  kalorifer ve klimalı ortamlarda gereken nemi sağlamaya çalışın. Evde hayvan ve bitki beslemeyin, el, yüz ve beden temizliğinize dikkat edin, kullanılan kıyafet, battaniye gibi ürünlerde pamuklu olanları tercih edin. Toz barındıran eşyaları tercih etmeyin. Ayrıca burun ve göz etrafına sürülen vazelin de polenlerin vazeline yapışarak içeri girmesini engellemektedir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler