Aç Kemik Sendromu (Paratiroid) Nedir?

Aç Kemik Sendromu (Paratiroid) Nedir?

Aç Kemik Sendromu (Paratiroid) Nedir?

Aç kemik sendromu (Paratiroid) hastalığında belirtiler açıkca gözükmez. Paratiroid bezinin çok fazla çalışmasıyla kandaki parathormon seviyesi yükselir. Hormon seviyesinin yükselmesiyle de kemiklerdeki kalsiyumu çekerek kanda bulunan kalsiyum seviyesini yükseltir. Bunun sonucunda kemiklerde kalsiyum kalmaz ve buna aç kemik sendromu adı verilir.

Kadınlarda;  erkeklerden 4 kat daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. Genelde 20 yaşlarında başlayarak menapoz döneminde artışa geçmektedir. Belirtileri ise; aşırı su içme, sık idrara çıkma, yorgunluk, sırt ağrısı,  kas ağrısı,  depresyon, kabızlık, kemik erimesi, uyku hali iştahsızlık,  kaşıntı, bulantı hafıza sorunları ve EKG'de bozulma.  Patolojik olarak kemiklerde kırılmada olabilmektedir. Hiperkalsemik kriz yaratarak komaya sokabilir ve kalp durabilir.

Kandaki aşırı kalsiyum miktarı bir şerit halinde kornea üzerinde de görülebilmektedir. Paratiroid, parathormonu salgılamasını sağlayan endokrin bezidir. Tiroid hormonlarının arkasında ve yanında bulunan mercimek şeklinde bir bezdir. 4 tanedir ancak bazen 5-6 gibi de görülebilmektedir. Paratiroidin daha fazla yükselmesi hiperparatroide neden olmaktadır. Kalsiyum kanda çok yüksek miktarda çıkması demektir. Bazen bu hastalık sırt, kas ve eklem ağrıları nedeniyle romatizma ve mide ve depresyon hastalıklarıyla karıştırılabiliyor.

Hastalığın tek bir tedavi yöntemi vardır, o da ameliyatla paratiroidin hastalıklı olan bezlerin alınması. Ameliyat sonrasında parathprmon seviyesi düşerek iyileşmeye başlar.

Aç kemik sendromu nedeniyle kalsiyum kemiklerde eksildiği için; D3 vitamini ve kalsiyum takviyesi sağlanır. Kalıcı hipoparatiroid olması durumunda da kalsiyum üretimi sağlanamadığı için sürekli D vitamini ile takviye edilmesi gereklidir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler