30’lu Yaşlarda Doğal Cilt Bakımı Bitkisel ve Krem Seçimi Nasıl Olmalı?

30’lu Yaşlarda Doğal Cilt Bakımı Bitkisel ve Krem Seçimi Nasıl Olmalı?

30’lu Yaşlarda Cilt Bakımı

30’lu yaşlar artık olgunluğa adım atıldığı ve yavaş yavaş çizgilerin ortaya çıktığı yaşlardır. Bu yaşlarda doğru cilt bakımı uygulamak ve ona göre hareket etmek gereklidir. Hücrelerin yenilenmesinin düşmeye başladığı bu yaşlar, cildin yağ üretiminin %30 oranında azalması demektir. Biyolojik olarak fonksiyonlarda düşüşe geçen bir devreyi yaşarlar. %56 oranında kadınlarda göz çevresi kırışıklıklar belirmeye başlar. Bu yaşlarda yapılması geren cilt bakımı nasıl olmalıdır?

Cilt Temizliği

Cilt tipine göre parmak uçlarıyla temizlik uygulanarak nazik bir şekilde freksiyon yapılmalıdır.  Aşırı yağ içeren ciltlerin haricinde tonik kullanılmamalıdır. Kuruyan ciltler içinse mutlaka bu yaşta nemlendirici kullanmak gereklidir.

Krem Seçimi

Aşırı yağlı olan kremlerden kaçınmak gereklidir. Genelde daha çok nemlendirici özelliği olan kremler seçilmelidir. Parfüm içermeyen, deriye zarar veren paraben ve formaldehid içerikli zararlı maddeler taşıyan ürünler kullanılmamalıdır. Genelde içinde; A vitamini olan anti-aging etkisi bulunan kremleri seçmeli ve antioksidan özelliği taşıyan C ve E vitaminiyle ferulik asit içeren jel ve serumlar tercih edilmelidir. Özellikle güneşe çıkmadan her mevsim güneş koruyucu kullanmak önemsenmelidir.

Düzenli Temizlik Uygulaması

Günlük olarak sabah ve akşam olmak üzere cildin temizlenmesi sağlanmalıdır. Bunun için  uygun temizleyici ürünler tercih edilmelidir.  Yapılandırıcı etkisi olan kremler, göz çevresi için serumlar ve jeller düzenli olarak tatbik edilmelidir.  Cildin nem ihtiyacı mutlaka karşılanmalıdır. Eller ve vücut için de her yıkama sonrasında mutlak nemlendirilmelidir.

Düzenli Peeling ve Maske

Doğal cilt temizleme ürünlerinin yanında haftalık olarak peeling ve doğal maskeler uygulanması gereklidir. Cildin temizlenmesi için bu yöntemler düzenli olarak yapılması sayesinde erken kırışıklıkların önüne geçme imkanı oluşacaktır. Bu arada beslenme şeklinize de dikkat etmeniz bol sebze ve meyve tüketmeniz cilt sağlığı için gerekli bir düzen sağlayacaktır.

30’lu yaşlar cildinize bakım uygulanması için ilk başlangıç yaşıdır. Ne kadar düzenli ve dikkatli olursanız ilerde yaşanacak cilt yıpranmalarının da önüne geçmiş olacaksınız.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler