İlkbaharda Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı

İlkbaharda Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı

İlkbaharda Cilt Bakımı Nasıl Olmalı

Kış boyu havasız ve nemsiz kalan ciltlerin; aşırı matlaşması ve canlılığını yitirmesi kaçınılmazdır. Çünkü soğuk, rüzgar ve sürekli kapalı kalması, hava almaması buna etken olabilmektedir. Tabi ki; bahar aylarına girerken tüm cilt tiplerinin deformasyonu ortadan kaldırılması için bakım uygulanması şarttır.

Bahar ayına girerken öncelikle kış aylarında kullanılan cilt ürünleri ortadan kalkarak yenilenmesi gerekmektedir. Öncelikle; ölü derilerin ve matlaşmanın giderilmesi için peeling uygulaması yapılması gerekmektedir. Tabi estetik olarak güzelleşmek için bazı alternatiflerde uygulanabilir (botoks ve dolgu yaptırmak gibi).

Vücudun tamamının öncelikle fazla tüylerden kurtulması gerekir. Baharın gelmesiyle beraber doğada oluşan canlanma ile cildimizde canlanmaya başlar. Kışın etkilerinden kurtulmak için bu canlılığa ayak uydurması sağlanmakla; işe başlamak gereklidir. Eğer cilt üzerinde çok fazla deformasyon oluşması hali mevcutsa mutlaka bir dermotolog yardımıyla bakım yapılması ve cildin yenilenmesi sağlanmalıdır. Dermotologların uygulaması; cildi soyma için peeling uygulama, bazı dermokozmetik ürünlerle bakım uygulama, botoks, lazer ve dolgu işlemi şeklinde gerçekleştirilir.

Dermokozmetik ürünler kullanarak cildin yaşlanmasını da geciktirmek mümkündür. Cildin gereksinimi olan; A, C vitaminin yanında meyve asidi ve koenzim Q ile antioksidanlar içermesi nedeniyle cildin beslenmesini sağlamaktadır.

Cildiniz için mutlaka cilt tipine uygun olan dermokozmetik ürünler seçilmeli ve ona göre uygulama yapılmalıdır.

Kış boyunca kullanılan yoğun yağlı ürünlerden sonra; bahar aylarında daha az yağ içeren kremler tercih edilmelidir. Aşırı yağlı krem kullanımı sivilce oluşumunu tetikleyecektir. Bunun yanında tonik kullanarak da yağ dengesi sağlanabilir.

Dışarı çıkarken mutlaka koruyucu güneş kremi kullanılması leke oluşumunu engelleyecek ve cilt sağlığının korunmasını sağlayacaktır.

Ciltte leke olması halinde; yaz girmeden lekeler tedavi edilmelidir yoksa yaz aylarında daha yoğun olarak çoğalacaktır.

Peeling uygulaması; matlaşan, canlılığını yitiren cildin üst ölü tabakasının soyulmasını sağlayarak cildin nemlenmesine faydalı olacak bir işlemdir. Daha çok solgun cildi olanlar, ağız ve göz etrafında kırışıklığı bulunanlar ve cilt lekeleri olanlar için peeling uygun bir temizleme yöntemidir. Ciltte bulunan yoğun hasara göre uygulaması artırılabilmektedir. Aknelerin  ve kırışıklıkların derin olması halinde asit içeren peeling ürünleri kullanılması gerekir. Az hasarlı ciltlerde meyve içerikli peeling uygulanabilir.

Kışın; çok fazla havasız kalan ciltte daha yoğun tüylenme ortaya çıkar. O nedenle bu istenmeyen tüylerin temizlenmesi cildin hava almasını ve canlanmasını sağlayacaktır. Tüm vücutta uygulanması önemli bir ayrıntıdır.

El ve ayaklarda oluşan yıpranma, çatlama ve kurumalar içinde peeling uygulanmalı ve ellerin nemlendirilmesi sağlanmalıdır. Güneş koruyucular eller içinde kullanılmalıdır.

Vücudun da bahar aylarında hafif nemlendiriciler ile nemlendirilmesi önemlidir. Hatta duşta ıslak halde kullanılan nemlendiriciler daha uygun olacaktır.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler