Gül Hastalığı Ciltte İz Bırakır Mı? Gül Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Gül Hastalığı Ciltte İz Bırakır Mı? Gül Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Gül Hastalığı Ciltte İz Bırakır Mı?

Gül hastalığı (Pityriasis Rosea) sıkıntı ve stres ile ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır. Önce sivilce olarak çıkar ve döküntü haline dönüşerek ilerler ve halka şeklini alır. Yüzde görülmeyen gül hastalığı; olması halinde tahriş eden kıyafetler giymemek gereklidir. 20-25 gün sürebilen bir hastalıktır. Terlememeye, kuru tutulması sağlanarak bir hekime gitmek gereklidir.

Gül hastalığı 10 ile 35 yaş arası nükseden; tedavisi olan ve iz bırakmayan bir hastalıktır. Göğüs ve sırtta görülmesi ile pembe renkte bir leke oluşur ve halka şeklini alarak ortası solar bu nedenden dolayı mantarla karıştırılmaktadır. Bir kaç hafta içinde diğer bölgelere de yayılarak artar. Hatta nadiren yüze de sıçrayabilmektedir.

Gül Hastalığı Belirtileri:

Pembe renkte ve ortası boş halkalar olarak çıkar, kaşıntı oluşur ve halsizlik vardır. Sıcak banyo yapmak döküntünün artmasına neden olmaktadır.

Gül Hastalığı Nedenleri:

Hiç bir neden yoktur sadece stres ve sıkıntı ile ortaya çıkmaktadır. Bulaşıcı bir hastalık değildir.

Gül Hastalığı Tanısı:

Dermotolojik muayene yapılarak konmaktadır. Sırt, boyun, karın, göğüs, kol ve bacaklarda çıkabilmektedir. Bazen tanı zor konulabilmektedir. Kan testleri ve biyopsi yapılarak kesin tanı konulabilmektedir.

Gül Hastalığı Tedavisi:

Oral yoldan alınan ilaçların yanında merhem ve losyon olarak da cilde tatbik edilen ilaçlar kullanılmaktadır. Ilık banyo yapılabilir. Fiziksel aktivitelerden uzak durmak gerekir. Hekimin verdiği öneriler ve uygulamalar düzenli olarak yerine getirilirse hiç iz bırakmadan tedavi edilmektedir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler