Çinko İçeren Yiyecekler, Besinler ve Gıdalar Nelerdir?

Çinko İçeren Yiyecekler, Besinler ve Gıdalar Nelerdir?

Çinko İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Vücudun protein üretimi yapabilmesi, DNA oluşması, hücre yapısı ve bağışıklık sistemi için önemli bir mineral olan çinko, aynı zamanda yaraların hızlı iyileşmesinde çok etkilidir.

Birçok gıdada bulunan çinkoyu doğal yollarla almak mümkün ama özellikle kırmızı et ve deniz mahsullerinde bu oran oldukça yüksek miktarda bulunmaktadır. Et ve deniz mahsulleri dışında kuruyemiş, nohut ve fasulyede de yeterli miktarda çinko bulunur.

Çinko mineralinin yüksek olduğu diğer besinler şunlardır; midye, karides, badem, kaju, yer fıstığı, tavuk, peynir, yoğurt, kabak çekirdeği olarak sıralayabiliriz.

Sebzelerde buluna çinko, vücut tarafından gerektiği gibi işlenemediği için çok fazla yarar sağlamaz. Buna rağmen ıspanak, bamya, bezelye,  kuşkonmaz ve mantarda çinko oranı oldukça yüksektir. Özellikle bu sebzeler tüketildiğinde çinko ihtiyacı daha fazla karşılanır.

Çinko Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Çinko alımı yetersiz olduğu durumlarda bağışıklık sistemi zayıflar ve hastalıklara yakalanma riskini artırır. İştah Kaybı da eksikliğin bir diğer belirtisidir. Besinlerin tadını alamama, kokusunu alamama da çinko eksikliği alarmını verir. Ayrıca yaraların uzun süre iyileşmemesi ve ciltte tahriş olması da bir diğer belirtisidir. Çinko alımı azaldığında zihni toparlayamama, sorun çözememe de görülür.

Çinko Eksikliği Riski Taşıyanlar

Düzenli alkol tüketenler, vejetaryenler, hamile ve emziren anneler, Orak hücre hastaları, dışardan demir takviyesine ihtiyaç duyanlar çinko minerali eksik olan gruptadır. Çinko alımını düzenlemek adına bu besinleri tüketmek, kolesterolü de yükseltebilir. Bu nedenle beslenme kontrolünü bir uzman yönlendirmesiyle yapmanızda sağlığınız açısından büyük yarar var.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler