Bronşite İyi Gelen Yiyecekler Ve Gıdalar Nelerdir?

Bronşite İyi Gelen Yiyecekler Ve Gıdalar Nelerdir?

Bronşite İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Gribal enfeksiyonlar ve soğuk algınlığının sonucunda oluşan akciğerlerin iltihaplanması hastalığıdır. Uzun süren öksürük nöbetleri halinde bir kaç gün devam eder. Yorgunluk, boğazda ağrı ve tahriş ve akciğerlerde kuru iltihap olur. Bronşit dinlenme yeterli ve dengeli beslenme ile kısa süre içerisinde tedavi edilebilir.

Bronşite İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Antibiyotik etkisi gösteren sarımsak; bakterilerin ve virüslerin yok edilmesinde etkili olur. Sarımsağın içinde bulunan quercetin adlı madde iltihaba neden olan enzimlere baskı uygular ve iyileşmesini sağlar.

Akciğerlerin iyileşmesine fayda sağlayan Shiitake, reishi ve maitake türü mantarlar, dokulardaki hasarı iyileştirerek düzeltir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek virüslerin yok olmasına yardımcı olur.

Nanenin içinde bulunan mentol sayesinde akciğerlerde kuruyan iltihabın çözülerek öksürükle beraber balgam halinde dışarı atılmasını sağlar.

Akciğerlerdeki iltihabın oluşmasını engelleyen zencefil bronşite iyi gelemektedir. Özellikle balgam söktürücü olarak çayı tüketilebilir.

C  vitamini içeren gıdalarda bulunan antioksidan sayesinde kısa sürede bronşit iyileşmeye başlayacaktır. Düzenli olarak tüketilebilecek; kekik, maydanoz, kırmızı biber, koyu yapraklı sebzeler, Brüksel lahanası, brokoli, portakal, kivi, ve çilek bol C vitamini olan besinlerdir.

Bulunduğunu kapalı alanlardaki kuru hava öksürüğü tetikler o yüzden odanın nemlendirilmesi ya da buharlaştırılması öksürüğün hafiflenesini sağlar. Bunun yanında sıcak bir banyo mukusun çözülerek atılmasına yardımcı olacaktır.

Öksürüğün hafiflemesi ve ciğerlerin rahatlaması için okaliptüs yağı kaynamış suyun içine 10 damla eklenerek buharı solunmalıdır. Bu sayede ciğerler rahatlayacaktır.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler