Bilek Ağrısı Nasıl Geçer? Bilek Ağrısı Tedavisi ve Egzersizleri

Bilek Ağrısı Nasıl Geçer? Bilek Ağrısı Tedavisi ve Egzersizleri

Bilek Ağrısı Nasıl Geçer?

Bilek ağrısı; her yaş grubunda oluşabilen bir ağrıdır. Bunun çok farklı nedenleri olabilir. Hastalıklara bağlı ağrılar, egzersiz ağrıları, kas ağrıları gibi nedenlerle bilek ağrısı oluşabilmektedir.

Bilek ağrısını tetikleyen hastalıkların başında romatizma hastalıkları gelir. Karpal tünel sendromu hastalığı da bilek ağrısına neden olabilmektedir.

Bilek ağrısını birçok neden tetiklediğinden dolayı, teşhis edilmesini zorlaştırır. Doğru teşhis yapılması önemlidir.

Bilek, yapı itibariyle karmaşık bir eklemdir ve bileğin ağrısının tam saptanması bu nedenle biraz daha zordur. Bilek sekiz tane ufak kemiği barındırır. Bu kemiklerden birinin incinmesi veya hasar görmesi tüm bileği ağrıtabilir.

Osteoropoz, romatoid  artirit, kienbock veya karpal tünel sendromu gibi hastalıklarında da bilekte aynı ağrılar görülmektedir.

Bilek ağrısı tedavisi neden kaynaklandığına göre değişebilir. Eklemlerde iltihaplı bir hastalık varsa tedavisi kortikosteroit ile yapılır. Bu ağrılar için doktor bazen sadece ağrı kesici kullanmayı yeterli görmektedir.

Bilekteki ağrılar kırılmaya veya çatlamaya bağlı olarak da olabiliyor. Bu durumlarda bileği alçıya almak hatta bazı durumlarda ameliyatla tedavi gerekmektedir.

Sürekli bilgisayar kullanan kişilerde de bilek ağrısı sıklıkla görülen bir şikâyettir. Bu durumda sürekli egzersiz hareketleri yapmak, ağrının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Düşmelere bağlı olarak da bilek ağrısı yaşanabiliyor. Düşerken bilekten destek almak, bilekte travma oluşturabilir. Bu tür travmaların iyileşmesi diğerlerine göre daha uzun sürer. Bu tür ağrılar için yapılabilecek egzersizlerle ağrıyı hafifletmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak mümkün olabiliyor.

Bilek ağrıdığında, rahatlama sağlamak için aşağıdaki egzersizlerden faydalanabilirsiniz.

İki elinizi yumruk yapın ve sağa sola çevirin. Bu hareketi 10 defa yapıp sonra yönünü değiştirin.

Ellerinizi açın, parmaklarınızı esnetin, bu hareketi 3 defa yapın.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler