Behçet Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Behçet Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Behçet Hastalığı Nelerdir?

Prof. Hulusi Behçet tarafından 1939 yılında bulunan bu hastalık  doktorun soyadıyla anılmaya başlanmıştır. Bu hastalık ağzın içinde , cinsel bölgede, göz, deri, orta ya da büyük eklemler, damarlar, diğer organ ve dokularda oluşan nedeni ortaya tam net çıkarılamayan bir hastalıktır.

Ancak genetik, çevresel faktörler, bakteriler,virüsler ve  infeksiyöz ajanlar gibi etkileri olduğu belirtilmektedir.

Behçet Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  • Ağızda oluşan yaralar; hastaların hepsinde ağız yaraları diğer belirtileri göstermeden devam edebilir. Yaralar yanak içinde, dudak, dil ve damakta oluşabiliyor. Ortası kırık beyaz, etrafı kızarmış ve ağrı oluşur. 7-14 gün içinde iyileşebilir ancak tekrar etmesi de mümkündür.
  • Deride oluşan belirtiler; düzensiz olarak vücudun her yerinde ortaya çıkabilir ağrılı ve düğme şeklinde olurlar. Başlangıçta sık ama seyrektirler. 10-15 gün içerisinde yaraya dönüşmeden iyileşmektedirler. Sivilce gibi olanlar, mikrop içermez ve irinli kabarcıklardır. Yüz, sırt, kol ve bacaklar, kalçalar, göğüs, kasıklar,  cinsel bölge de oluşurlar.
  • Gözde oluşan belirtiler; göz tutulması şeklinde nadir olmakla beraber; genç erkeklerde daha sık, kadınlarda ve yaşlılarda az görülür. Şikayetleri ise; göz çevresinde ağrı, kanlanma, puslanma, perdelenme, gözün ışıktan rahatsız olması, görmenin azalması, ve siyah nokta uçuşmaları şeklinde olur.
  • Eklemlerde oluşan belirtiler; ayak bileği, diz,el bileği ve dirsekte tutulma şeklinde olur. Eklem tutulması, ağrısı ve şişlik şeklinde meydana gelir. Şekilde bozukluk olmaz, 1-2 hafta da kendiliğinden iyileşir.
  • Sinir sistemindeki belirtiler; nadir görünür; kuvvetsizlik, baş ağrısı, unutkanlık, denge bozukluğu,  arada çift görme, kol veya bacaklarda uyuşukluk, konuşma bozukluğu  ve yürüme zorluğu oluşmaktadır.
  • Damarlarda görülen belirtiler; toplardamar ve atardamarlarda görülür; kızarıklık, ağrı, bacakta ip gibi uzayan ya da yuvarlak şişlik halinde belirir.
  • Akciğerlerde görülen belirtiler; göğüs ağrısı, sürekli öksürük, pembe renkli veya kanlı balgam oluşur.
  • Mide ve bağırsakda görülen belirtiler; hastalarda nadir karın ağrısı, ishal, bulantı, iştahsızlık,  kabızlık ve boğaz ağrısı ortaya çıkar.

Behçet hastalığının tedavisinde bazen bulgular kendiliğinden iyileşmektedir. Haricen ve sistemik bir tedavi uygulanır. Dış bölgeler haricen; iç bölgeler sistemik olarak tedavi edilir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler