Basura İyi Gelen Yiyecekler, Besinler, Basura Zararlı Yiyecekler

Basura İyi Gelen Yiyecekler, Besinler, Basura Zararlı Yiyecekler

Basura İyi Gelen Besinler

Basur ülkemizde beslenme şekli nedeniyle birçok insanda sık rastlanan bir hastalıktır. 50 yaşından sonra daha fazla görünen hastalık, aşırı et tüketimi, az sıvı tüketimi, sindirim sisteminin ağır çalışması, sürekli oturma, hamilelik, yetersiz beslenme, bol baharat tüketimi nedeniyle oluşur. Anüs etrafında oluşan şişlik, kanama yapan basur, tuvalete çıkmada kişiyi oldukça zorlar.

Basurun operasyonla alınması, merhem ve ilaçla tedavi edilmesi mümkündür ancak sonraki evrelerde dikkat edilmeyen basur, tekrar edebilen bir hastalık.

Bazı gıdaları beslenmemize ekleyerek ve bazılarını çıkararak basur sorunundan kurtulmak mümkün olabiliyor. Bunlardan bazıları;

Yoğurt ve Kefir; Bu iki gıda, basur hastaları için ilk önerilen gıdalardandır.

Bu gıdalarda bulunan iyi bakteriler, midede sindirilmemiş gıdaların bağırsaklarda parçalanmasını sağlıyor. Kabızlığı engeller.

Meyveler ve Sebzeler

Sindirim sisteminin çalışmamasından dolayı, kabızlık sorunu oluşur. Kabızlıkta sık sık yapılan ıkınma basurun şiddetlenmesinin en büyük nedenidir. Sık oranda tüketilen meyve ve sebze sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayarak, kabızlık sorununu ortadan kaldırır. Bu gıdalarda bulunan lif oranı da sindirim sisteminin hızlı çalışmasını sağlayarak, basurdan kaynaklı ağrıyı azaltır.

Tahıllar

İçerdikleri zengin lif ve besin değerleriyle sindirim sisteminin daha hızlı çalışmalarını sağlayan besinlerdir. Sık tüketmek oluşacak kabızlık sorununu ortadan kaldırmaya büyük ölçüde yardım eder.

Sıvılar

Günlük su ihtiyacını almak, bitki çayları tüketmek basur oluşumunu engellemede büyük önem taşır.

 

Basura Zararlı Yiyecekler

Çeşitli gıdalar basur kanamalarını artırarak, şiddetli ağrılara neden olur. Çay, kahve, kafein içeren içecekler, kola, yeşil çay basuru tetikleyen sıvı gıdalardandır. Bunları azaltmak veya hiç içmemek, basuru kontrol altına almaya yardımcı olacaktır. Kahve vücuttaki suyu tükettiği için sindirim sistemini yavaşlatır ve kabızlığa neden olur.

Alkol de tüketilmemesi gerekenlerdendir. Vücutta suyu azaltır ve sindirim sistemi düzenini bozar.

Acı baharatlar da basuru tetikler ve kanamaya yol açar.

Hazır gıdalarında sindirim sistemi üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle, tüketilmemesi gerekir.

Basuru tetikleyen diğer bir mineral tuzdur. Ayrıca, şarküteri ürünü yiyecekler, tuzlu kuruyemişler, hazır yemek, konserve ay çekirdeği de tuz oranı yüksek olduğu için tüketilmemesi önerilen gıdalar arasındadır.

Basur sorunu yaşayan kişinin daha ağrısız bir süreç geçirebilmesi için, beslenmesine dikkat etmesi önemlidir. Doğal yollardan alınan, sebze ve meyvelerle, bol sıvı tüketerek bu süreci en ağrısız şekilde atlatmak mümkündür.

 

Basur İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Eğer şikâyetler düzenli beslenmeye, bol sıvı tüketmeye rağmen hala geçmiyorsa ve aşağıdaki şikâyetler yoğun olarak yaşanıyorsa doktora başvurmak gerekir.

  • Evde uygulanan tedaviye rağmen 1 haftadan fazla süren ağrılarda
  • Ağrı ve şişlik çoğalıyorsa
  • Evde tedavi yöntemleri ile şişen damarlar, 4 ila 7 gün arasında normale görüntüsüne kavuşmuyorsa
  • Kanamalardaki kan rengi değiştiyse (koyu veya parlak kırmızı gibi)
  • Dışkı rengi normalden koyuysa (koyu kahve, bordo veya siyah gibi)

Basurda görülen belirtiler bazen daha ciddi hastalıklarla aynı olabiliyor. Bu yüzden aşağıdaki belirtilerin oluşması durumunda bir doktora başvurmak önemlidir.

  • Tuvalete çıkmayla ilgilisi olmayan kanama yaşıyorsanız
  • Dışkı normalden daha ince ( bir kurşunkalemden daha inceyse ) geliyorsa
  • Şişkinlik ve ishal aynı anda varsa buna rağmen tuvalete çıkamıyorsanız.
  • Dışkının rengi siyahsa
  • Anüs bölgesinde hassas olmayan şişlikler varsa
Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler