Balık Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir? ve Nasıl Anlaşılır?

Balık Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir? ve Nasıl Anlaşılır?

Balık Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Balık hem içerdiği omega3 ve omega 6 yönünden zenginliği hem de lezzetiyle sofralarımıza sık sık misafir olan bir besindir. Bu lezzetli besin bazen zehirlenmelere neden olarak, bizi hasta edebiliyor. Bunun nedenleri, balığın iyi koşullarda saklanmaması, sanayi atıkların suya karışmasından kaynaklı suyun içeriğini bozması gibi nedenlerden kaynaklanabiliyor.

Bilinçsiz tüketilen bayat balığın zehirlemesi yüksek bir ihtimalken, Pazar tezgâhlarından alınan, iyi saklanmamış balıklardan uzak durmak gerekir. Balığı tüketirken, saklanma koşullarını, tazeliğini bildiğiniz yerlerden almak en sağlıklı yöntemdir.

Balık protein zengini içeriğe sahip bir besindir. Ancak balığın çiftliklerde yetiştirilen çeşitlerinde, temizlik ve hijyene dikkat edilmediği için bu tür balıklar daha büyük risk taşır.

Deniz ürünü olan midye de zehirlenme riski yüksek besinlerden biridir. Kirli sulardan toplanan midye zehirlenmesi, çok daha büyük tehlike taşımaktadır. Ayrıca sıcak havalarda iyi korunmayan, bekletilmiş ve az pişirilen midye daha da tehlikeli bir hal alıyor.

Midye zehirlediğinde ortaya çıkan bazı belirtiler şunlardır; parmak ucunda karıncalanma, aşırı duyarlılık, sersemlik, uyku hali, boğazda sıkışma hissi, ağızda ve boğazda kuruluk, bazen konuşmada bozukluk gibi belirtiler vermektedir. Midye zehirlenmesinde hızlı müdahale edilmediğinde ölümle sonuçlanabilmektedir.

Balık zehirlenmesi 2 dakikayla 1 saat arasında belirti verebiliyor. Zehirlenen kişi alerjik reaksiyon göstererek, şoka girer. Balık zehirlemesi şüphesi duyulursa en yakın hastaneye başvurmak gerekmektedir.

Balık Zehirlenmesinin Belirtileri

  • Bulantı
  • Yüksek Ateş
  • Titreme, Kusma,
  • Baygınlık,
  • Midede şiddetli kramp
  • Karın ağrısı
  • Bitkin ve yorgun hissetme

Daha ağır balık zehirlenmelerinde ise; şoka girme, kasta oluşan kramplardır. Bu belirtilerin sadece biri olabileceği gibi hepsi aynı anda da olabilmektedir. Bu belirtiler kişiden kişiye göre değişir.

Şayet zehirlendiğinden şüphe duyuyorsanız, hemen zehirlenen kişiyi kusturmalı ve bağırsaklarını boşaltacak bir müshil verilmelidir. Bağırsaklar boşalınca ishali durduran bir ilaç vermek gerekir ki vücudu daha fazla su kaybetmesin. Zehirlenen kişiye bol miktarda su verilmelidir. Bu ilk esnada yapılabilecek önlemlerdir ancak en yakın hastaneye başvurmak çok daha doğru olacaktır. Hastaya verilecek serumlarla zehirlenme kısa sürede etkisiz hale getirilebilsin.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler