Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer? Balgam Söktürücü Bitkiler

Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer? Balgam Söktürücü Bitkiler

Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Hırıltı ve nefes almakta güçlük yaratan, balgamlı öksürük oldukça rahatsız edicidir. Çok şiddetli olması ve uzun sürmesi halinde bir hekime başvurmak gereklidir. Ancak bazı ufak önlemlerle azaltmayı ya da geçirmeyi sağlayabilmek mümkündür. Özellikle sigara içenlerde çok fazla artış gösteren  bir durumdur.

Balgamın renginin beyaz olması sigaradan kaynaklanan bir durum olduğunu gösterir. Ancak sarıdan yeşile dönmesi demek bir hastalık belirtisi olabilir. Bazende siyah olması hava kirliği etkisi olabilir. Ancak en önemlisi kanlı geliyorsa mutlaka bir hekime gitmek gereklidir. Bronşit ya da ciddi bir hastalık habercisi olma ihtimali vardır.

Balgamlı Öksürüğe Bitkisel Çözüm Önerileri

  • Ihlamur; özellikle boğazı yumuşatmak ve balgamlı öksürüğe fayda sağlamak açısından önemli bir içecektir.
  • Tarçın Kökü: Tarçın kökünün kaynatılarak çayının içilmesi de oldukça etkilidir.
  • Zencefil: Zencefil tozu balla beraber karıştırılıp günde sabah akşam bir çay kaşığı yemek balgamlı öksürüğe iyi gelerek balgamın atılmasını da sağlamaktadır.
  • Keçi Boynuzu: Keçiboynuzu kaynatılarak sabah akşam aç karna içilmesi halinde fayda sağlayacaktır ve balgamın atılmasına da yardımcı olacaktır.
  • Elma: Elmanın kabukları ve çekirdekleriyle beraber dilimlenerek kaynatılması ve içine biraz tarçın, biraz ıhlamur, az limon suyu ve karanfil eklenerek alınması balgam söktürmeye ve öksürüğe faydalı olacaktır.
  • Ayva Yaprağı ve Ihlamur: Her ikisini karıştırıp kaynatarak gün içerisinde 2 kez içmek balgamlı öksürüğe iyi gelecektir.
  • Bol Ilık Su: Bol ılık su içmek hem boğazın yumuşamasına hem de balgamlı öksürüğün geçmesine fayda sağlayacaktır.

Bulunulan ortamın neminin ayarlanması, sigara içilen ortamlardan uzak durulması, bol C vitamini alınması ve önerilen bitki çaylarıyla yumuşatılarak tedavi edilmesi sağlanabilmektedir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler