Bağırsak Düğümlenmesi Neden Olur, Belirtileri Nelerdir? Ve Tedavisi

Bağırsak Düğümlenmesi Neden Olur, Belirtileri Nelerdir? Ve Tedavisi

Bağırsak Düğümlenmesi Neden Olur?

Bağırsak düğümlenmesi, bağırsakların iç içe geçmesidir. Bağırsak içindeki atıkların, içerisinde ilerlemesini engelleyerek tıkanmasına neden olmaktadır. Bağırsaktaki kan akımı bozularak, canlılığını kaybeder. Kan dolaşımı bozulur, şişlik olur ve dokularda hassasiyet gelişir. Bağırsak kısmında delinme ya da kanama meydana gelmesi halinde, sıvı kaybı oluşarak kişi şoka girer. 6-9 aylık bebeklerde sık görülür.

Bağırsak düğümlenmesi olmasının nedeni pek bilinmemekle beraber, viral enfeksiyonlar etkili olmaktadır. Bazı durumlarda lenf düğümleri, kitleler ve polipler bağırsaklara girerek düğümlenmeye neden teşkil edebilmektedir. Bu durumda düğümlenme olduğunda kramplar, ağrılar ve ödem oluşabilmektedir.

Bağırsak Düğümlenmesinin Belirtileri:

  • Bağırsak düğümlenmesi ilk olarak şiddetli bir ağrıyla kendini belli eder.
  • Ağrıdan sonra kusma, kanlı ishal ve huzursuzluk başlar.
  • Ağrılar şiddetlenerek sıklığı ve süresi de artar.
  • Kanlı ishalin görüntüsü çok kötüdür.
  • Dışkı incelme şeklinde görülür.
  • Bebeklerde olması halinde bacaklarını karnına çekerek ağlarlar.
  • Bebekler ağrı çoğaldıkça halsizleşir.
  • Bazen karın bölgesinde kitle olma ihtimali vardır.

Karın bölgesinde grafik çekilerek durum tespit edilir. Ya da ultrasonla belirlenir. Ayrıca baryum grafisi ile de tesbit edilir bu arada baryum iç içe geçen bağırsağı biraz çözer.

Bağırsak Düğümlenmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle hastanın genel durumu takip edilerek düzeltilir. Kusma olma halinde burundan sonda takılarak mide ve bağırsak boşaltılır. Damarların açılması sağlanır ve buradan sıvı ve antibiyotik verilmeye başlanılır. Baryum grafisi ağırlığıyla teşhis de tedavi de yapılmaktadır. Eğer delinme sorunu varsa bu işlem uygulanmaz. Ya da ameliyatla durum düzeltilebilir. Dokularda tahribat olan bölümler alınır. Bağırsaklar tam olarak düzen sağlayana kadar sıvı verilmeye devam edilir. İyi ve erken tedaviyle sorun çözümlenmesi sağlanmaktadır.

Bağırsak düğümlenmesi bazı komplikasyonlar ortaya çıkarabilmektedir. Karnın iç kısmında apse olması, bağırsakta delinme, kanda zehirlenme ve ölümle sonuçlanabilmektedir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler