Ayva Çekirdeği Maskesi Nasıl Yapılır?

Ayva Çekirdeği Maskesi Nasıl Yapılır?

Ayva Çekirdeği Maskesi

Ayvanın birçok faydası vardır. Ayrıca; ayva çekirdeği cilt için oldukça faydalı içerikleri bulundurur. Özellikle cildinde sorun yaşayanlar, sivilcesi olanlar için oldukça etkili bir tedavi sağlamaktadır. Kozmetik ürünlerin ana maddesi olarak da ayva çekirdeği kullanılmaktadır. Yağlı ciltler için, cildin yumuşaması için, cilt kurumasında, kırışıklıkların giderilmesinde, cildin  tahriş olduğu durumlarda ve cildin nemlendirilmesinde etkili bir fayda sağlamaktadır.

Ayva Çekirdeği Maskesi Nasıl Yapılır?

Bir su bardağı suyun içerisine yarım kilo ayvanın çekirdeğini çıkarın ve kısa süre haşlayın. Ilıdıktan sonra bir şişeye doldurun. 5 gün boyunca oda sıcaklığında bekletin. 5 gün sonra süzün ve cildinize bir pamuk yardımıyla sürün. Ciltte kurumasından sonra yıkamayın; kantaron yağı ile cildinizi nemlendirin. Kırmızı kantaron yağı cildin yenilenmesini sağlayıcı etkiye sahiptir.

8 adet ayva çekirdeğini çıkarın ve yarım çay bardağı ılık suda bir gün boyunca bekletin. Ağzını açık tutun. Jöle haline gelecektir; bu jeli yüz ve boyun bölgenize uygulayın ve 20 dakika bekletin. Cildin sıkılaşmasına ve bulunan lekelerin geçmesine fayda sağlayacaktır.

Yağlı Ciltler İçin; ayva çekirdeklerini ezin ve un haline getirin içine yumurta akını koyup köpürene kadar çırpın. Sonrasında yüze uygulayın 20 dakika bekletip yıkayın. Ciltteki fazla yağlardan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Kuru Ciltler İçin; un haline getirilmiş ayva çekirdeklerini bir kaşık badem yağıyla karıştırın cilde sürün. 20 dakika bekletin; yıkayın. Haftada bir kez uygulayın.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler