Avuç İçi Neden Terler ve Neden Olur?

Avuç İçi Neden Terler ve Neden Olur?

Avuç İçi Neden Terler?

Avuç içi terlemeleri daha çok psikolojik bir durumdan kaynaklanmaktadır. Bunun yanında ter bezlerinin fazla salgılanması da etken olan başka bir nedendir. Her ne şekilde olursa olsun oldukça rahatsız edici ve sıkıntı yaratan bir durumdur. Psikolojik içerikli nedenlerde; sakin olmak ya da bazı aktiviteler yaparak heyecanı ve stresi kontrol etmek fayda sağlamaktadır. Ancak ter bezlerinden kaynaklanması durumunda bir hekim kontrolü gerekebilir.

Terleme sağlıklı bir fonksiyondur. Vücudun gereksiz kötü toksinlerden kurtulması bu sayede sağlanmaktadır. Ter bezlerinin yoğun olarak hatta yarısı avuç içlerinde yer almaktadır. Ani sıcak değişimleri ya da stres halinde avuç içleri ilk terleyen bölgedir. Eğer hiperhidroz terleme rahatsızlığı mevcutsa hiç bir etki gerekmeden terleme oluşabilir. Hiperhidroz bazı kişilerde kesin tedavi etkisi sağlayamaz. Önceden avuç içi terlemesinin tek nedeni psikosomatik hastalıklar gösterilmekteydi ancak günümüzde ter bezlerinin de buna etken olabileceği kanıtlanmış bulunmaktadır.

Avuç içi terlemesinin psikolojik nedenleri en çok yabancı sosyal ortamlarda bulunma, stresin artış göstermesi ve toplum önünde sıkılganlık sorunları etken olabilmektedir. Bu durumlarda adrenalin seviyesi yükselerek sinir sistemini etkiler. Bu durumda yüz kızarıklığı ve nabız atışları da buna bağlı olarak artışa geçer.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler