Avuç İçi Kaşınma Nedenleri Nelerdir? ve Neden Olur?

Avuç İçi Kaşınma Nedenleri Nelerdir? ve Neden Olur?

Avuç İçi Kaşınma Nedenleri Nelerdir?

Avuç içi bazen nedensiz yere kaşınır. Böyle durumlarda neden kaynaklandığını öğrenmek için bir cilt uzmanına gitmek yerinde olacaktır. Avuç içi kaşıntının farklı nedenleri olabilmektedir.

Avuç İçi Kaşınmasının  Nedenleri

Egzema: El, ayak ve hemen hemen bütün vücudu etkileyen bir hastalıktır. Kaşıntı olarak kendini gösteren hastalık elde olduğu zaman avuç içi  ve tabanlarda kaşıntı hasıl olur.

Alerjiler: Avuç içlerinde alerjik reaksiyonlar kaşıntıya neden olmaktadır. Besinlere, kimyasal ilaçlara ve polenlere karşı alerji oluşabilir.

Atopik Dermatit: Kaşıntı ve döküntüsü olan egzema benzeri bir rahatsızlıktır. Özellikle elller de ortaya çıkar ve avuç içi kaşınmasına neden olmaktadır.

Primer Biliyer Siroz: Dolaşım sistemindeki safranın serbest dolaşması sonucu olan ve nadir görünen bir kaşıntıdır.

Karpal Tünel Sendromu: Ağır kaldırma ya da klavye kullanma sonucu çıkan ve bilekten ele kadar olan medyanda oluşan sinir sıkışmasıdır. Elde ve bilekte oluşan ağrının yanında elde ya da parmaklarda kaşıntı görülebilmektedir.

Kaşıntıların neden kaynaklandığı teşhis edildikten sonra ona göre gerekli merhemler kullanılabilir. Antibiyotikler, steroidler ve  antihistamin ilaçlar da etkili olabilmektedir. Bunun yanında  cilt bakımının yapılması kaşıntıyı hafifletecektir. Alerji yapan her hangi bir maddenin kullanımı ya da ortamından kaçınmak gereklidir.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler