Ateş Nasıl Düşürülür? Evde Ateş Düşürmek İçin Ne Yapılmalı?

Ateş Nasıl Düşürülür? Evde Ateş Düşürmek İçin Ne Yapılmalı?

Ateş Nasıl Düşürülür?

Yüksek ateş belli bir enfeksiyon karşısında vücudun direncini artırmak için savunmaya geçmesi demektir. Ancak uzun süre devam etmesi kötü sonuçlara yol açabileceği için, mutlaka ateşin normale düşürülmesi gerekmektedir. Yüksek ateş vücudun 38°C üzerinde olan değerinde oluşur. Çocuklarda ateşin yüksek olması dikkat edilmesini gerektirir.  Ateşi dereceyle koltuk altı, dil altı ve kulak arkasından, bebeklerde popodan  ölçebilirsiniz. Eğer 38-39°C arasında ise; ateşi düşürmeniz gerekir. 40°C ve üzerine çıkarsa acilen hekime götürmek şarttır.

Öncelikle Evde Önlem Açısından Yapılması Gerekenler

Üstünü çıkarın ve kalın giydirmeyin. Titreme olursa ince bir örtü örtebilirsiniz. Hala ateş düşmediyse ılık bir duş yaptırmanız ya da ıslak havluyla başına ve koltuk altlarına ayak tabanlarına kompres yapmanız iyi gelecektir.

Titreme olursa işlemi bırakın ve ince örtüyle sarın. Bunun yanında parasetamol içeren ateş düşürücü kullanmanız etkili olacaktır. Ateşin yüksekliği 38,5°C da ise ona  göre 3 saatte bir almasını sağlayın.

3 aydan küçük bebeklerde ateşlenmenin 38°C üzerine çıkması halinde, hemen doktora götürmek gereklidir. Bebekler hastalığa karşı koyamayacakları için bu şarttır.

3 aydan büyük bebeklerin ateşlenmesi hastalıklara karşı direnç sağlamak için sık yaşanır. Her ateşlendiğinde hekime gitmeye gerek yoktur ancak acil düşmeyen ateşlerde bunu sağlarsınız.

24 saatten fazla süren 38-39,5°C arası ateşlenmelerde burun akıntısı ve öksürük varsa başka belirti yoksa hekimle iletişime geçip nedeni ortaya çıkarılabilir. Ancak ateşin 48 saat gibi ve üzeri olması durumunda ve bunun yanında iştahsızlık, halsizlik ve sürekli ağlıyorsa mutlaka hekime götürmek gereklidir. Çünkü bu gibi durumda havale geçirme riski taşımaktadır.

Aşağıdaki Yazılarada Göz Atmalısınız
Popüler İçerikler
Yeni Eklenen İçerikler